ویزای کانادا

ویزای کانادا مجوزی است که به گذرنامه شما ضمیمه می‌گردد. این مجوز نشانگر بررسی درخواست توسط مقامات کنسولگری و موافقت بر ورود قانونی به کاناداست. کانادا کشوری است وسیع با گستره‌ی جغرافیایی متنوع، برای هر نوع سلیقه و ترجیح. بر طبق آمار، هر سال بر تعداد متقاضیان مجوز ورود به کانادا افزوده می‌شود. از این‌رو مقررات بسیار محکمی از سوی دولت، برای اخذ روادید کانادا وضع شده است. تا جایی که این فرآیند، بدلیل بررسی‌های سختگیرانه و تشریفات اداری، بسیار پیچیده به نظر می‌رسد. اما با اطلاع دقیق از شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز می‌توان ویزای کانادا را از مسیر صحیح دریافت نمود. با توجه به اهداف و شرایط افراد، روش‌های متعددی برای دریافت ویزای کانادا وجود دارد. با ما باشید تا شرایط ویزای توریستی کانادا، سوپر ویزای کانادا را بررسی کنیم. احتمال ریجکتی ویزای کانادا را با کمک کارشناسان ژینوپارس به حداقل برسانید.

دسترسی به عنوان

انواع ویزای کانادا

ویزای کانادا به دلایل مختلفی مانند توریستی، تحصیلی، کارآفرینی و … قابل اقدام است. با توجه به هدف فرد مجوزهای متنوعی با صلاحدید مقامات رسمی برای ورود به کانادا صادر می‌گردد. به طور کلی می‌توان روادید کانادا را در به دو قسمت تقسیم بندی کرد.

 • ویزای اقامت موقت کانادا.
 • ویزای اقامت دائم کانادا.

ویزای موقت کانادا روادیدی است با زمان مشخص و محدود. دارنده می‌تواند تا زمان اعتبار ویزا، در خاک کانادا حضور داشته باشد. بدیهی است پیش از اتمام اعتبار ویزا، فرد باید خاک کانادا را ترک نماید. برای تمدید اقامت ویزای موقت کانادا باید نوع ویزا را تغییر داد.

انواع ویزا‌ها برای اقامت دائم در مبحث اقامت کانادا با توضیح جزئیات کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

ویزای کانادا

ویزای توریستی کانادا

برای اهداف گردشگری در کانادا، شرکت در کنفرانس یا دیدار آشنایان، ویزای توریستی کانادا یا Visitor Visa صادر می‌شود. بنابر درخواست دولت کانادا، ترجیح افسران مهاجرت در صدور ویزای توریستی به شکل ویزای مولتی است. از اینرو سفارت با بررسی پرونده‌های کامل و بدون نقص، ویزایی با اعتبار طولانی برای متقاضی صادر می‌نماید. مدت اعتبار این روادید تا پایان تاریخ انقضای گذرنامه صادر خواهد شد. این ویزا با نام‌های مانند ویزای مولتی کانادا یا ویزای ۵ ساله کانادا شناخته می‌شود. دارنده‌ی ویزای مولتی کانادا قادر خواهد بود، بدون محدودیت در ورود وارد خاک کانادا شوند. دارنده ویزا در هربار ورود می‌تواند تا ۶ ماه در کانادا اقامت نماید. بعد از گذشت شش ماه کافیست حتی برای چند ساعت از خاک کانادا خارج و دوباره وارد شوند.

ویزای توریستی سینگل معمولا تا ۶ ماه اعتبار دارد. دارنده ویزای توریستی سینگل می‌تواند تا پایان اعتبار ویزا در خاک کانادا حضور داشته باشد. دارنده ویزای سینگل در صورت خروج پیش از اعتبار ویزا، برای ورود مجدد نیاز به ویزای جدید خواهد داشت. ورود مستقیم به ایالات متحده یا سنت پیر و میکلون اعتبار ویزای توریستی سینگل را خدشه‌دار نخواهد کرد.

مدارک لازم ویزای توریستی کانادا

داشتن دعوت‌نامه برای اخذ ویزای توریستی کانادا الزامی نیست. اما الحاق دعوت‌نامه به پرونده، شانس صدور ویزا را افزایش می‌دهد. در غیر این صورت، ارائه رزرو هتل، شرح برنامه سفر و رزرو بلیط رفت و برگشت کانادا الزامی است. همچنین ترجمه رضایت‌نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون حضور یکی از والدین قصد مسافرت دارند لازم است. رضایت‌نامه باید از سوی کسی باشد که فرزندان را همراهی نمی‌کند.

مدارک هویتی

پاسپورت: اصل گذرنامهٔ متقاضی با حداقل ۶ ماه اعتبار به‌همراه گذرنامه‌های پیشین در صورت درج ویزا.
عکس: یک قطعه عکس جدید رنگی ۳.۵ در ۴.۵ با زمینهٔ سفید.
ترجمه مدارک: ترجمه شناسنامه، ترجمه سند ازدواج، ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان (در صورت حضور در سفر).
فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی: تکمیل فرم برای هر یک از اعضای خانواده به صورت جداگانه.

مدارک بانکی و مالی

تمکن مالی: نامه بانک به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک. گردش چهار ماهه حساب. ریز حساب باید نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد.
در صورت وجود، گواهی سپرده بلندمدت، گواهی خرید سهام، اوراق بهادار، سند اتومبیل و اجاره نامه را ارائه دهید.
ترجمه اسناد ملکی.

مدارک شغلی

کارمندان: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت. (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی، درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر و مدت زمان مرخصی)، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر، ترجمه حکم کارگزینی یا قرارداد کاری.
کارفرمایان: ترجمه “آگهی تاسیس”، “آگهی تغییرات” و آگهی تصمیمات” شرکت در روزنامه رسمی. اظهارنامه ثبت شرکت، اساسنامه شرکت، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین برگ مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک شرکت و ریزپرینت ۴ ماه آخر به لاتین.
تجار: کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، آخرین لیست بیمه کارمندان شرکت به همراه برگ پرداخت، آخرین مدارک مالیاتی به همراه برگ پرداخت.
بازنشستگان: حکم بازنشستگی، آخرین فیش حقوقی، حکم افزایش حقوق درصورت افزایش حقوق.
پزشکان:پروانه مطب یا پروانه دائم پزشکی یا پروانه دائم داروخانه، کارت نظام پزشکی، حکم کارگزینی، آخرین لیست بیمه کارمندان به همراه برگ پرداخت.
مهندسان: پروانهٔ نظام مهندسی یا جواز کسب، کارت نظام مهندسی، سوابق بیمه متقاضی، قرارداد کاری جدید، قرارداد کاری قدیمی در صورت امکان.
وکلا: پروانه وکالت، دفترچه وکالت، آخرین لیست بیمه کارمندان به همراه برگ پرداخت.

هزینه ویزای توریستی کانادا

برای جلوگیری از اتلاف هزینه باید اطمینان حاصل نمود که ارائه مشخصات انگشت‌نگاری بیومتریک متقاضی ضروری‌ است. اشخاصی که طی ۱۰ سال گذشته این مشخصات را ارائه داده‌اند یا گرین‌کارت آمریکا دارند، ملزم به ارائه بیومتریک نیستند. بهتر است هزینه درخواست و بیومتریک همزمان پرداخت شوند. اگر درخواست ویزا را به صورت آنلاین انجام می‌دهید، پرداخت هزینه توسط مستر کارت یا کردیت کارت انجام می‌پذیرد. درصورتیکه درخواست خود را مستقیما در کنسولگری ارائه می‌دهید، باید هزینه سفارت و بیومتریک را از قبل واریز نمایید. رسید واریز باید به همراه دیگر مدارک ارائه شود. فارغ از نتیجه درخواست، پس از شروع روند بررسی پرونده، هزینه پرداختی به اداره مهاجرت کانادا قابل استرداد نیست. هزینه اخذ ویزای توریستی کانادا توسط ژینوپارس معادل ۴۵۰ دلار آمریکاست. خدمات زیر به مشتریان ارائه خواهد گردید:

 • تکمیل فرم‌ها
 • آماده سازی پرونده
 • واریزی سفارت و کارمزد واریز
 • وقت سفارت کانادا برای انجام تست بیومتریک

تکمیل و ارائه درخواست ویزای کانادا

برای درخواست ویزای توریستی باید فرم‌های درخواست ویزای اقامت موقت، اطلاعات خانواده و برنامه سفر سفارت کانادا را پر نمود. فرم‌ها باید به‌صورت کامل و با صداقت پر شود. بهتر است هیچ قسمتی خالی نماند و در صورت اجبار با عبارت Not Applicable یا N/A پر شوند. در‌ صورت ارائه درخواست بصورت کاغذی، همه مدارک و فرم‌ها را باید یکجا به Visa Application Center تحویل نمود. مراجعه به دفاتر VAC به صورت حضوری در کشورهای همسایه صورت می‌پذیرد. این مراکز طرف قرارداد سفارت کانادا هستند و وظیفه آنها انجام امور اداری مربوط به پرونده‌های ویزای کاناداست. در نهایت مدارک و درخواست ویزا به کنسولگری کانادا ارائه خواهد شد.

متقاضی می‌تواند پس از تکمیل مدارک، در وبسایت سفارت کانادا فرم‌ها و درخواست خود را ثبت نماید. بعد از واریز هزینه به صورت آنلاین، شماره پیگیری پرونده ارائه می‌گردد. تمامی مراحل پیگیری پرونده ویزای کانادا از طریق این شماره انجام می‌پذیرد. پیش از ثبت درخواست نسبت به کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل کنید. پر کردن دقیق و شفاف فرم ۵۲۵۷ مهمترین عامل در موفقیت درخواست خواهد بود.

درخواست اخذ ویزا، توسط افسر پرونده مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. با توجه به شرایط متفاوت متقاضیان، مدت زمان بررسی پرونده و صدور ویزا نیز متفاوت است. اما به طور معمول فرآیند اخذ ویزای کانادا حدود ۲ ماه به طول می‌انجامد. نتیجه درخواست از طریق ایمیل اطلاع‌رسانی خواهد شد. در صورتی که درخواست رد شود، دلیل آن نیز اعلام می‌گردد. در صورتی که با درخواست ویزای موافقت شود، باید برای اخذ ویزا در کشور واسطه اقدام کرد. برای دریافت ویزا نیازی به حضور فیزیکی متقاضی نیست. از اینرو می‌توان با خدمات پیکاپ ویزای ژینوپارس با هزینه‌ی کم، در زمانی کوتاه ویزای را در ایران دریافت کرد.

سوپر ویزای کانادا

این ویزا، نوعی ویزای توریستی کاناداست که برای والدین، پدربزرگ و مادربزرگ شخص دارای اقامت دائم کانادا، صادر می‌گردد. سوپر ویزای کانادا اجازه می‌دهد فرد متقاضی مدت طولانی‌تری را در کنار فرزندان خود سپری کند. برای دریافت این روادید، دعوت‌نامه رسمی فرزند یا نوه بالای ۱۸ سال ضروری است. فرد دعوت‌کننده باید ثابت کند که از نظر مالی توانایی حمایت از افراد متقاضی سوپر ویزا را دارد. سوپر ویزای کانادا چند بار ورود است. دارنده سوپر ویزا می‌تواند در هر بار ورود تا دو سال در کانادا اقامت داشته باشد. این ویزا با اعتبار حداکثر ۱۰ ساله صادر و تا پایان اعتبار پاسپورت معتبر خواهد بود. دارنده این ویزا می‌تواند همسر قانونی خود را در ورود به کانادا به همراه داشته باشد.

شرایط دریافت سوپر ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز سوپر ویزای کانادا نیز مانند ویزای توریستی کاناداست. علاوه بر آن مدارک مالی و شغلی دعوت کننده نیز بررسی خواهد شد. مقامات کانادایی باید متقاعد شوند متقاضی سوپر ویزای کانادا پس از پایان اعتبار روادید، کانادا را ترک خواهد کرد.

متقاضی باید دعوت‌نامه‌ای رسمی به کانادا از جانب فرزند یا نوه‌ خود ارائه دهد. این دعوتنامه باید شامل موارد ذیل باشد. تعهد برای حمایت مالی از متقاضی در تمام مدتی که نزد آنهاست. فهرست و تعداد افرادی که در منزل فرد دعوت‌کننده زندگی می‌کنند. یک نسخه از سند شهروندی یا اقامت دائم دعوت‌کننده در کانادا. حداقل حقوق پایه شخص دعوت کننده در کانادا، نباید از ۲۵،۰۰۰ دلار در سال کمتر باشد. رقم حقوق ماهیانه برای خانواده‌های دو یا چندنفره بیشتر خواهد بود. البته برای تامین شرط درآمد، امکان کمک‌گرفتن از همسر نیز وجود دارد. بدین منظور باید دعوت‌نامه‌ جداگانه‌ای ارسال شود. مدارک ذیل از طرف فرد دعوت کننده باید ضمیمه پرونده گردد. برگه ارزیابی مالیاتی NOA یا فرم‌های مالیاتی T4/T1 برای سال مالیاتی جاری. بیانیه بیمه اشتغال. گواهی اشتغال با ذکر حقوق و تاریخ استخدام. فیش حقوقی و صورتحساب بانکی.

متقاضی سوپر ویزای کانادا باید زیرنظر پزشکان مورد اعتماد سفارت معاینه شود. تاییدیه پزشک سفارت برای جلوگیری از اقامت در کانادا با هدف درمان و تحمیل هزینه‌های درمانی به دولت کاناداست. کپی و اصل پاسپورت، ۲ قطعه عکس و فرم‌های مربوط به سفارت در هنگام معاینات پزشکی مورد نیاز خواهد بود.

دارنده سوپر ویزای کانادا باید در هربار ورود حداقل به مدت یک سال از تاریخ ورود، تحت بیمه درمانی باشد. بیمه نامه باید صادره از یکی از شرکت‌های بیمه کانادایی باشد. بیمه درمانی باید حداقل ۱۰۰ هزار دلار هزینه را پوشش دهد.

ریجکت ویزای کانادا

از دید مقامات کنسولگری کانادا، هر پرونده شرایط خاص خود را دارد. ریجکت ویزای کانادا یکی از دغدغه‌های اصلی هر متقاضی محسوب می‌گردد. چنانچه مدارک کافی جهت اثبات هدف و شرایط متقاضی وجود نداشته باشد تقاضای ویزا رد خواهد شد. افسر پرونده ممکن است در مورد بازگشت شما به کشور مبدأ پس از پایان مهلت ویزا تردید کند. این تردید در مورد انگیزهٔ واقعی شما از سفر به کانادا نیز ممکن است ایجاد شود. به همین منظور تمامی مراحل باید شفاف و صادقانه طی شوند تا این تردید ایجاد نشود. بطور کلی چند عامل کلیشه‌ای همواره در رد شدن درخواست ویزای کانادا نقش دارند:

 • سوابق ضعیف سفرهای خارجی بخصوص در سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • داشتن اقوام و بستگان زیاد در کانادا و فقدان روابط خویشاوندی در کشور متبوع
 • عدم همخوانی زمان در نظر گرفته شده برای ویزا با زمان مورد نیاز
 • وضعیت شغلی نامناسب در کشور متبوع
 • عدم تمکن مالی متقاضی
 • سو پیشینه کیفری
 • کامل نبودن مدارک مالی مرتبط به دعوت کننده
 • ارائه اطلاعات ناقص و یا نامعتبر به افسر پرونده

با این وجود اگر ریجکتی ویزای کانادا را دریافت کرده‌اید، می‌توانید اعتراض کنید. برای بار اول امیدواری بسیاری وجود دارد تا با ارسال نامه‌ای رسمی و فنی نتیجه درخواست تغییر نماید. این اعتراض دارای قوانینی است که می‌بایست با دقت رعایت شود. در غیر این‌صورت کنسولگری کشور کانادا به اعتراض رسیدگی نکرده و پرونده بازبینی نخواهد شد. در نظر داشته باشید، دلایل ریجکت ویزای کانادا از طرف سفارت در قالب نامه‌ای رسمی به اطلاع متقاضی خواهد رسید. متقاضی باید بتواند دلایل ریجکت ویزای کانادا را در زمان اعتراف برطرف نماید و صلاحیت خود را اثبات نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *