ویزای شینگن

این روادید سندی است که توسط مقامات کشورهای شینگن برای متقاضی خارجی در سفر به این کشورها، صادر می‌شود. اتباع ۱۰۵ کشور از جمله ایرانی تباران برای ورود به منطقه شینگن نیاز به اخذ این ویزا (Schengen Visa) دارند. هدف متقاضی از سفر، تعیین کننده نوع و مدت زمان ویزا خواهد بود. ویزای شینگن می‌تواند توسط هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن صادر شود. با رعایت قوانین براساس نوع ویزا، متقاضی مجوز عبور و مرور در منطقه‌ شینگن طی مدت اعتبار روادید را دارد.

دسترسی به عنوان

پیمان شینگن چیست؟

پیمان شینگن در سال ۱۹۸۵ در روستای شینگن متعلق به لوکزامبورگ، هم‌ مرز با آلمان و فرانسه امضا گردید. قرارداد اولیه مابین ۵ کشور بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ منعقد گردید. دومین موافقت‌نامه در سال‌ ۱۹۹۰ به پیمان شینگن الحاق شد. به لطف پیمان شینگن، کنترل بین مرزها لغو و حمل و نقل در اروپا آسان شد. مفاد این دو موافقت نامه به شرح زیر بود:

 • در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵ طرفین قرارداد به این توافق رسیدند که کنترل مرزی در مرزهای مشترک را لغو کنند. هر وسیله نقلیه‌ای که دارای ویزای سبز بر شیشه بود میتوانست به راحتی از مرز عبور کند. البته هنوز نگهبانی مرز برای کنترل ماشین‌ها و ورود به کشورهای دیگر وجود داشت.
 • در ۱۹ ژوئن ۱۹۹۰، الحاقیه شینگن به عنوان پیمان دوم با پیشرفت بیشتر به ثمر نشست. الحاقیه، حذف کامل بازرسی مرزی را طی بازه زمانی کوتاه فراهم کرد. با برچیده شدن صف‌های طولانی کنترل مرزی، مردم بدون نیاز به مدارک شناسایی قادر سفر در منطقه شینگن شدند. البته کنترل مرزی در خطوط هوایی برای حفظ مسائل امنیتی همچنان نیازمند بررسی مدارک شناسایی است.

محدوده‌ شینگن درحال حاضر مساحت ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع، جمعیتی حدود ۴۲۰ میلیون نفر و ۲۶ کشور را در بر می‌گیرد. پیمان شینگن با پیشرفت غیر منتظره‌ برای عبور و مرور در اروپا به عنوان مجموعه‌ای واحد عمل می‌کنند.

انواع ویزای شینگن

ملزومات و مدارک ویزای شینگن برای سنجش معیارهای اساسی در صدور ویزا از طریق کنسولگری کشورهای عضو شینگن مشابه یکدیگرند. اگرچه سفارت‌خانه هر کشور اروپایی برای صدور ویزا، شرایط اختصاصی خود را نیز در نظر می‌گیرد. فراهم نکردن شرایط مطلوب به ریجکت ویزای شینگن متقاضی می‌انجامد. از اینرو پیش از درخواست ویزا، باید اطلاعات دقیق و صحیح را در مورد شرایط انواع روادیدهای شینگن کسب نمود.

انواع ویزای شینگن

روادیدهای شینگن با توجه به شرایط متقاضی در قالب سه دسته کلی صادر می‌گردد:

 1. ویزای اتحادیه شینگن USV
 2. ویزای اعتباری منطقه محدود LTV
 3. ویزای ملی NV

۱. ویزای اتحادیه شینگن Uniform Schengen Visa

مجوز تردد در کشورهای حوزه شینگن، با توجه به ماهیت ورود، هدف سفر و مدارک ارائه شده صادر می‌گردد. کنسولگری‌ کشورهای عضو شینگن، مجوز اقامت کوتاه مدت را در قالب یکی از سه نوع زیر صادر می‌نمایند:

ویزای نوع A در اتحادیه شینگن مجوز ترانزیت فرودگاهی است. دارنده ویزای ترانزیت، مجاز به ورود، انتظار و خروج از حوزه شینگن در محدوده ترانزیت فرودگاه، برای تعویض پرواز است. فرد مجوز خروج از فرودگاه را نخواهد داشت و ویزا تنها در محیط یک فرودگاه‌ دارای اعتبار است. عبور بیشتر از یک فرودگاه در محدوده شینگن، پرواز داخلی محسوب می‌شود و نیازمند دریافت ویزای نوع C است. در صورتی که تعویض پرواز مستلزم خروج از فرودگاه و ورود به فرودگاه دیگر، حتی در همان کشور باشد، دریافت روادید نوع C الزامی است.

استثنائات ویزای ترانزیت

عدم نیاز به دریافت ویزای ترانزیت شینگن با توجه به شرایط ذیل ممکن است برای فرد حاصل گردد:

 • شخص ویزای معتبر حوزه شنگن، اتحادیه اروپا، مناطق اقتصادی اروپا، کانادا، ژاپن و یا آمریکا را داشته باشد.
 • شخص مجوز اقامت معتبر صادر شده از مناطق ذیل را داشته باشد:
  حوزه شنگن، اتحادیه اروپا، مناطق اقتصادی EU و EEA، شهرداری آندورا، کانادا، ژاپن، جمهوری سن مارینو یا ایالات متحده آمریکا.
 • اشخاص صاحب پاسپورت دیپلماتیک.
 • عضوی از یک خانواده اتحادیه اروپا EU ،EEA و یا شهروند سوئیس باشد.
 • شخص، پرسنل پرواز تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی باشد.

جهت اطلاع از هزینه بررسی مدارک و صدور ویزا توسط سفارت به جدول هزینه ویزای شینگن مراجعه فرمایید.

ویزای نوع B نوع دیگری از ویزای ترانزیتی است. فرد مجوز عبور از منطقه شینگن، با خودرو و قطار به مقصدی خارج از شینگن، ظرف ۵ روز را دارد. با ورود پرواز به منطقه شینگن، درصورت نیاز به اقامت در هتل تا انجام پرواز بعدی از همان فرودگاه، اخذ ویزای نوع B ضروری است.

هزینه بررسی مدارک و صدور ویزا توسط سفارت در جدول هزینه ویزای شینگن بررسی شده است.

ویزای نوع C اتحادیه شینگن در واقع همان ویزای گردشگری اروپا است. مجوزی کوتاه ‌مدت برای سفر و اقامت در کشورهای عضو شینگن. این ویزا برای اهدافی نظیر گردشگری، رویدادهای ورزشی، فرهنگی و بازدید از اقوام در کشورهای عضو شینگن صادر می‌گردد. فرد مجوز خواهد داشت که در مدت زمان اعتبار ویزا در منطقه شینگن اقامت و تردد داشته باشد. زمان مجاز اقامت در حوزه شینگن با توجه به نظر مامور صدور ویزا مشخص می‌گردد. آغاز اعتبار این ویزا از زمان ورود فرد به منطقه شینگن محاسبه می‌گردد. بدیهی است که جابجایی بین کشورهای عضو پیمان شینگن در این نوع ویزا، مشکلی نخواهد داشت.

ویزای نوع C با توجه به اهداف و شرایط سفر به ۳ دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود :

  ویزای سینگل شینگن (Single entry) تنها برای یک ‌بار ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن اعتبار دارد. با خروج از محدوده شینگن بدون در نظر داشتن مدت زمان باقی‌مانده مجوز از درجه اعتبار ساقط می‌گردد.

 • ویزای دوبار ورود شینگن :

  اعتبار ویزای دوبار ورود شینگن، در اولین خروج از منطقه شینگن از بین نمی‌رود. فرد در بازه ۱۸۰ روزه و تا زمان اعتبار ویزا می‌تواند برای بار دوم به حوزه شینگن وارد شود.

 • ویزای مولتیپل شینگن یا ویزای چند بار ورود :

  ویزای مولتی مجوزی بدون محدودیت در دفعات ورود و خروج به منطقه شینگن در بازه زمان اعتبار ویزا است. به صورت معمول، اعتبار این ویزا حداکثر ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال خواهد بود. اعتبار این ویزا به ‌محض ورود به حوزه شینگن شمارش خواهد شد.

جهت اطلاع از هزینه بررسی مدارک و صدور ویزا توسط سفارت به جدول هزینه ویزای شینگن مراجعه فرمایید.

۲. ویزای اعتباری منطقه محدود Limited Territorial Validity Visa

ویزای LTV شینگن نوعی ویزای موقتی است. این نوع ویزا به دلایل بشردوستانه در شرایط اضطراری و ویژه صادر می‌گردد. فرد مجاز خواهد بود تنها در کشور صادر کننده ویزا یا چند کشور محدود در ناحیه شینگن تردد نماید. LTV عموما به جهت تعامل با پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شینگن شده‌اند صادر می‌گردد. زمان و شرایط ویزای شینگن بنا بر وضعیت متقاضی و صلاحدید مقام صادر کننده ویزا، متغیر است. ویزای LTV ممکن است به شکل ترانزیت و یا کوتاه‌‎مدت برای فرد صادر شود.

۳. ویزای ملی National Visa

ویزای ملی به نام ویزای نوع D شینگن نیز شناخته می شود. این مجوز با دلایل تحصیل یا کار برای اقامت طولانی مدت در یکی از کشورهای عضو شینگن صادر می‌شود. فرد پس از اتمام اعتبار و شرایط ویزای شینگن ملی باید به کشور خود بازگردد؛ مگر اینکه بتواند شرایط  اقامت دائم در کشور مورد نظر خود را فراهم نماید. ویزای نوع D را می‌توان به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی کرد.

این ویزا در مواردی همچون استفاده از خدمات درمانی، به صورت یک بار ورود برای اقامت محدود صادر خواهد شد. فرد پس از اتمام دوره درمان و انقضای ویزا به کشور خود بازخواهد گشت. مگر در صورتی که شرایط اقامت دائم را فراهم نماید.

در ویزای چند بار ورود نوع D، فرد مجوز تردد بدون محدودیت در کشورهای حوزه شینگن را خواهد داشت. افراد زیر می‌توانند برای این نوع از ویزا اقدام نمایند:

 • دانشجویان بین‌المللی که در صدد آغاز تحصیل به صورت تمام‌ وقت در کشورهای عضو شینگن هستند. برای این افراد ویزای یک ‌ساله با قابلیت تمدید صادر خواهد شد.
 • محققان خارجی که برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی به کشوری در حوزه شینگن سفر می‌نمایند. این ویزا در بازه زمانی معین و تحت شرایط خاص معتبر خواهد بود. بررسی دقیق سوابق علمی و اعضای خانواده‌ فرد مستلزم صدور این ویزاست.
 • افراد متخصص که به منظور اشتراک‌گذاری تخصص خود به کشوری در منطقه شینگن سفر می‌کنند. ورزشکاران، هنرمندان یا هر حرفه و تخصصی دیگر در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری همچون شرایط حاد پزشکی که فرد نتواند پس از مدت مشخص منطقه شینگن را ترک نماید.

جهت اطلاع از هزینه بررسی مدارک و صدور ویزا توسط سفارت به جدول هزینه ویزای شینگن مراجعه فرمایید.

درخواست ویزای شینگن

مدارک ویزای شینگن

مدارک هویتی

سند مالکیت: اصل سند مالکیت به نام مسافر
گذرنامه: اصل گذرنامه با ۶ ماه اعتبار و امضای صاحب گذرنامه به علاوه اصل گذرنامه‌های گذشته.
عکس: چهار قطعه عکس ۳/۵*۴/۵ زمینه سفید، رنگی، بدون روتوش
شناسنامه: اصل شناسنامه و ترجمه کلیه صفحات الزامی است.
رضایت‌نامه محضری برای افراد زیر ۱۸ سال در صورت عدم درخواست ویزا برای یکی از والدین الزامی می‌باشد.
ترجمه مدارک به زبان انگلیسی با تایید وزارت دادگستری و امور خارجه.

مدارک بانکی و مالی

حساب‌های کوتاه مدت و جاری: برای حساب‌های کوتاه مدت گواهی تمکن مالی صادره از امور بین‌الملل به لاتین؛ پرینت ریز گردش حساب ۳ ماه آخر
حساب‌های بلند مدت: کارت حساب سپرده به همراه گواهی تمکن مالی صادره از امور بین الملل بانک مربوطه؛ ریز پرینت سود حساب ۶ ماه آخر
برای ارائه مدارک بانکی حداقل مانده حساب برای هر متقاضی باید ۸۰ میلیون تومان باشد.
میزان درآمد شخصی بایستی در حساب‌های بانکی مشخص باشد.
افزایش ناگهانی مانده حساب به هیچ وجه مورد قبول سفارتخانه نمی‌باشد و به ریجکت ویزای شینگن می‌انجامد.

مدارک شغلی

برای دانشجویان و دانش آموزان: گواهی اشتغال به تحصیل
اعضای هیئت علمی دانشگاهها و کارمندان دولتی: اصل حکم کارگزینی؛ ۳ فیش آخر حقوقی؛ گواهی مدت مرخصی و لیست بیمه.
کارمندان شرکتهای خصوصی: گواهی اشتغال به کار خطاب به سفارت با ذکر سمت؛ تاریخ استخدام؛ میزان حقوق دریافتی ماهیانه و تاریخ شروع و اتمام مرخصی؛ لیست سوابق بیمه از اداره تامین اجتماعی.
صاحبان شرکت‌های خصوصی - مدیر عامل/رئیس هیئت مدیره/نائب رئیس/اعضای هیئت مدیره: اصل روزنامه رسمی تاسیس شرکت؛ نامه آخرین تغییرات؛ گواهی اشتغال به کار خطاب به سفارت با ذکر سمت؛ تاریخ استخدام؛ لیست سوابق بیمه از اداره تامین اجتماعی؛ میزان حقوق دریافتی ماهیانه و تاریخ شروع و اتمام مرخصی.
کسبه: اصل جواز کسب / اصل کارت بازرگانی.
بازنشستگان: آخرین حکم بازنشستگی؛ ۳ فیش آخر حقوقی.
پزشکان:پروانه مطب؛ کارت نظام پزشکی.
مهندسان: اصل پروانه مهندسی؛ کارت نظام مهندسی؛ در صورت اشتغال در شرکت مدارک مربوط به کارمندان بخش خصوصی.
وکلا: اصل پروانه وکالت؛ کارت وکالت.
ترجمه مدارک ویزای شینگن به زبان انگلیسی با مهر مترجم صادره در ۶ ماه اخیر.

شرایط ویزای شینگن

در توضیح شرایط ویزای شینگن باید دانست که هیچ فرد حقیقی و یا حقوقی نمی‌تواند اخذ ویزا را تضمین نماید! از اینرو بهترین کار، اعتماد به موسسات معتبر و با سابقه در این رابطه است. ژینوپارس با دقت و حساسیت بالا، با تکیه بر تجربیات موجود، احتمال ریجکت ویزای شینگن را به حداقل می‌رساند. با پر نمودن فرم‌ درخواست روادید شینگن، کارشناسان ژینوپارس در کنار شما خواهند بود. باتوجه به شرایط ویزای شینگن هر کشور، شرایط سنی، مدارک و سابقه سفر، شانس قبولی را افزایش خواهیم داد.

مقام منصوب در هر یک از کنسولگری‌های شینگن، عهده‌دار بررسی شروط لازم برای صدور ویزا بر اساس مدارک متقاضی است. سفارت‌خانه هر کشور در بررسی معیارهای صدور روادید، شرایط خاص مورد نظر کشور متبوع خود را نیز در نظر می‌گیرد. بنابراین ممکن است در بررسی شرایط ویزای شینگن سختگیرانه‌تر عمل کند. بنابر قوانین، در صورت اثبات موارد زیر واجد شرایط ویزای شینگن خواهید بود:

 1. قصد از سفر متقاضی باید توجیه‌پذیر باشد.
 2. سوابق ارائه شده از طرف متقاضی قابل اطمینان باشد. سوابق ویزاهای مورد استفاده عاری از تخطی و تاخیر در خروج باشد.
 3. وضعیت اقتصادی متقاضی، در کشور مبدا قابل قبول باشد.
 4. قصد ترک محدوده شینگن پیش از پایان اعتبار ویزا با توجه به مدارک ویزای شینگن ارائه شده، محرز باشد.

انتخاب از بین ۲۶ کشور حوزه شینگن برای ارسال درخواست ویزا، باید با توجه به مقصد مورد نظر صورت بگیرد. در صورت تردد متقاضی در بیش از یک کشور، سفارت کشور با بیشترین مدت زمان اقامت انتخاب می‌گردد. ۱۷ کشور حوزه‌ی شینگن، در ایران سفارت دارند. در این بین انتخاب کشوری منطقی است که دوستان یا افراد خانواده از آن کشور برای متقاضی دعوتنامه ارسال نمایند.

مراحل ویزای شینگن

با تکمیل مدارک، کارشناسان ژینوپارس برای تعیین وقت سفارت اقدام خواهند نمود و مراحل زیر اجرا می‌گردد:

 1. بررسی مدارک تکمیلی
 2. عقد قرارداد با ژینوپارس
 3. پر کردن فرم‌های مربوط به درخواست ویزا
 4. تعیین وقت سفارت
 5. بررسی ترجمه مدارک ویزای شینگن و رفع نواقص احتمالی
 6. ارسال مدارک ویزای شینگن مربوط به متقاضی به کنسولگری
 7. انجام انگشت‌نگاری توسط مقامات مربوطه در شیراز و یا تهران با توجه به نظر متقاضی

سفارت‌‌های شینگن در قبال افراد مجرد، زیر ۳۰ سال، با تمکن مالی ضعیف یا فاقد سابقه سفر، سخت‌گیرانه عمل می‌نمایند. اثبات دلیل برگشت به کشور متبوع، مهمترین عامل قبولی ویزا به شمار می‌رود و از احتمال ریجکت ویزای شینگن می‌کاهد.

مدت زمان تایید و بررسی درخواست روادید شینگن

مدت زمان مورد نیاز از ارسال درخواست تا اخذ ویزای شینگن به دو بخش تقسیم می‌گردد:
۱. مدت زمان بررسی مدارک پیش از ارسال به سفارت، با احتساب زمان لازم برای رفع کاستی‌های احتمالی از طرف متقاضی حداکثر دو هفته خواهد بود.
۲.مدت زمان بررسی مدارک نهایی در سفارت، انجام انگشت نگاری و صدور ویزا نیز در حدود سه هفته خواهد بود.

طبق قوانین، متقاضی باید درخواست ویزای شنگن خود را حداقل ۱۵ روز قبل از شروع تاریخ سفر ارسال نماید. اما ممکن است در حین مصاحبه کنسولگری برای بررسی شرایط ویزای شینگن، از شما مدارک بیشتری را درخواست کند. بنابراین بهتر است متقاضی بین ۳۰ تا ۶۰ روز قبل از زمان سفر، برای ارسال درخواست روادید شینگن اقدام نمایید. متقاضی مجاز است حداکثر تا ۳ ماه قبل از زمان سفر برای ارسال مدارک به سفارت، پرداخت هزینه ویزای شینگن و اخذ ویزا، اقدام نماید.

هزینه ویزای شینگن

قیمت ویزای شینگن شامل هزینه اعتبار سنجی شرایط ویزای شینگن و صدور ویزا توسط سفارت است. این مبلغ باید در سفارتخانه از طریق مستر کارت، ویزا کارت یا به صورت نقدی پرداخت شود. در صورت ریجکت شینگن هزینه پرداخت شده قابل استرداد نخواهد بود.

نوع ویزا . هزینه ویزای شینگن در سفارت
هزینه ویزای شینگن - ویزای ترانزیت ۶۰ یورو
هزینه ویزای شینگن - ویزای گردشگری ۶۰ یورو
هزینه ویزای شینگن - ویزای ملی ۹۹ یورو

هزینه بررسی شرایط ویزای شینگن توسط سفارت در موارد زیر ۳۵ یورو خواهد بود:

 1. کودکان ۶ تا ۱۲ ساله.
 2. هزینه ویزای شینگن دانشجویان و مدرسانی که برای تحصیل و مشارکت در دوره‌ای آموزشی قصد ورود به محدوده شنگن دارند.
 3. محققانی خارجی که برای اجرای تحقیقات علمی قصد سفر به حوزه شینگن را داشته باشند.
 4. نمایندگان سازمانی غیردولتی و خیرخواهانه که ۲۵ ساله یا جوانتر، با قصد شرکت در رویدادی مرتبط با فعالیت سازمان خود.
 5. شهروندان کشورهای آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، بوسنی و هرزگووین، کاپه‌ورده، یوگسلاوی سابق، جمهوری مقدونیه، گرجستان، مولداوی، مونته‌نگرو، صربستان، روسیه و اوکراین.

هزینه ویزای شینگن برای کودکان ۵ ساله و پایین‌تر رایگان خواهد بود.

دلایل ریجکت ویزای شینگن

در صورت ریجکت ویزای شینگن، بهتر است متقاضی به مدت ۶ ماه از ارسال درخواست جدید امتناع نماید. ثبت درخواست جدید در هر یک از کنسولگری‌های شینگن، با توجه به ریجکت ویزای شینگن قبلی، رد خواهد شد. رد شدن یا ریجکت ویزای شینگن دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه مدارک جعلی برای دریافت ویزا در ۹۹ درصد مواقع به ریجکت ویزای شینگن می‌انجامد.
 • فعالیت‌های مجرمانه در گذشته و یا در حال حاضر. اقامت بیش از زمان معتبر در گذرنامه در سفرهای قبلی.
 • گذرنامه مخدوش، آسیب دیده یا نامعتبر. پاسپورت متقاضی در زمان درخواست، باید بیشتر از سه ماه اعتبار داشته باشد.
 • عدم ارائه هدف سفر. توضیحات ناکافی در مورد دلایل سفر با توجه به شرایط ویزای شینگن دلیل ریجکت ویزای شینگن خواهد بود.
 • نامه از مراجع نامعتبر، به ریجکت ویزای شینگن می‌انجامد.
 • عدم اثبات تمکن مالی برای سفر.
 • ارائه گواهی تولد و یا ازدواج نامعتبر نیز از دلایل ریجکت ویزای شینگن است.
 • بیمه نامه مسافرتی نامعتبر.
 • ناتوانی در ارائه مدارک اسکان.
 • وضعیت نامطلوب بین کشورهای مبدا و مقصد نیز می‌تواند به ریجکت ویزای شینگن متقاضی بیانجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *