دفتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ژینوپارس

ذوالانوار شرقی، ساختمان آوا

شیراز، ایران

07132362836

شماره تماس

شنبه - چهارشنبه 9:00 - 19:00
پنجشنبه 9:00 - 14:00

لوگو ژینوپارس

اقامت اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که افراد در امر مهاجرت توجه زیادی به آن دارند. ممکن است در رابطه با برتری اتریش در بین کشورهای اروپایی تفاسیر زیادی شنیده باشید. اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که اطلاعات مهم و اساسی در رابطه با مهاحرت به کشور اتریش و اصول مهاجرتی به اتریش را از کارشناسان آگاه و با تجربه به دست آورید تا با داشتن اطلاعات صحیح و مفید تصمیم به مهاجرت به اتریش بگیرید.

در این مقاله شرایط اقامت اتریش از طریق تمکن مالی ، نحوه دریافت اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت و همچنین شرایط اخذ اقامت کارمندی اتریش توضیح داده شده است.

راههای اخذ اقامت اتریش مطابق با آخرین قوانین

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

در صورت وجود حداقل شرایط قانونی، اقامت تمکن مالی اتریش که به نام اقامت خودحمایتی نیز شناخته می‌شود، به فرد متقاضی و افراد تحت تکفل وی (فرزندان زیر ۱۸ سال) تعلق می‌گیرد.

تنها در هفته اول سال کاری میلادی امکان ارائه درخواست متقاضی برای اثبات تمکن مالی وجود دارد. متقاضی اگر اقامت قانونی یکی از کشورهای عضو شینگن را داشته باشد می‌تواند مستقیما با مراجعه به اداره مهاجرت در شهر مد نظر خود در اتریش، درخواست خود را ارائه نماید. در غیر این صورت متقاضی با اخذ وقت قبلی از سفارت اتریش در محل زندگی خود می‌تواند درخواست اقامتی خود را ارائه نماید تا سفارت پرونده متقاضی را برای بررسی به نهادهای مربوط در کشور اتریش ارسال نماید.

صدور مجوز اقامت اتریش از طریق تمکن مالی در مرتبه اول به مدت ۱ سال اعتبار خواهد داشت، برای مرتبه دوم مدت اعتبار مجوز تا ۲ سال قابل تمدید است و در مرحله بعد، به مدت ۳ سال تمدید می‌گردد. کشور اتریش امکان تبدیل این اقامت به شهروندی اتریش را در نظر گرفته است اما این امر مشروط به سپری کردن مدت مقرر قانونی از اقامت اولیه در اتریش، تسلط به زبان آلمانی و دیگر موارد می‌باشد.

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

نکات مهم در اخذ اقامت خودحمایتی اتریش

زمان درخواست

ایالات کشور اتریش سالیانه بر اساس دستورالعمل وزارت کشور تعداد محدودی سهمیه برای اقامت تمکن مالی اتریش در نظر می گیرند و با توجه به حجم زیاد متقاضیان زمان ارائه درخواست تعیین کننده خواهد بود.

تکمیل مدارک

در صورت وجود نقص در مدارک، مرجع ذیصلاح نسبت به دریافت مدارک اقدام نخواهد کرد.

موجودی حساب

مبلغ هزینه زندگی پس از کسر هزینه‌های اجاره و بیمه به تناسب تعداد اعضای خانواده باید در حساب شخص متقاضی در یکی از کشورهای اروپایی یا غیراروپایی با امکان مبادله بانکی با اتریش موجود باشد.

اجاره نامه معتبر

داشتن قرارداد اجاره محل زندگی به تناسب تعداد اعضا خانواده در هر یک از شهرهای اتریش در هنگام تحویل درخواست اقامتی الزامی است.

بیمه نامه معتبر

داشتن بیمه نامه مورد قبول وزارت کشور اتریش برای کل اعضاء خانواده در هنگام تحویل درخواست اقامت خودحمایتی اتریش الزامی است.

مدت زمان رسیدگی

روند رسیدگی به پرونده‌ها بعضا زمان بر بوده و نکته بسیار مهم اینکه از زمانی که متقاضی درخواست اقامتی خود را تحویل می نماید امکان اخذ ویزای مسافرتی از هیچ یک از کشورهای عضو شنگن را نخواهد داشت.

* برای تجدید اقامت خودحمایتی اتریش، کودکان بین سن ۶ تا ۱۶ سال می‌بایست در کشور اتریش مدرسه رفته باشند و مدارک تحصیلی ایشان باید ضمیمه گردد.

روش های اثبات تمکن مالی (استطاعت مالی)

اثبات تمکن مالی برای دریافت اقامت اتریش از طرق زیر امکان پذیر است:

از طریق سپرده های بانکی بلند مدت در ایران و و احراز گواهی تمکن مالی صادره از بانک با ذکر مقدار سود ثابت ماهانه 

در این حالت لازم است، املاک مازاد بر نیاز، اجاره داده شود و اجاره نامه ملک، به عنوان یکی از راههای کسب درآمد و اثبات تمکن مالی، می باشد. اجاره نامه حتما می بایست دارای کد رهگیری باشد.

هرچند حقوق بازنشستگی، یکی از موارد کسب درآمد می باشد، اما با توجه به کم بودن حقوق بازنشستگی، معمولا به عنوان روش مناسبی جهت اثبات تمکن مالی، به حساب نمی آید.

واریز سود مشارکت و خرید سهام شرکت ها و کارخانه ها، نیز، یکی دیگر از راههای اثبات تمکن مالی می باشد.

بر اساس قانون متقاضی باید با ارائه مدارکی گواه بر درآمد ثابت ماهانه بالای ۱۸۰۰ یورو برای خود، ۱۰۰۰ یورو برای همسر و ۴۰۰ یورو به ازای هر یک از افراد تحت تکفل تمکن مالی خود را به کشور اتریش اثبات نماید.

اقامت اتریش ثبت شرکت

اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

اتریش برای متقاضیان اخذ اقامت و همچنین صاحبان کسب و کار امکان تاسیس شرکت، کارخانه، انجام معاملات تجاری و بازرگانی و نیز خرید شرکت در این کشور را فراهم نموده است. با تاسیس شرکت در اتریش و به نوعی در اتحادیه اروپا امکان افتتاح حساب بانکی، استفاده از تسهیلات بانکی، گشایش اعتبارات اسنادی LC، خریدهای خارجی، صادرات و واردات را خواهید داشت.

مراحل اخذ اقامت ۳ الی ۴ ماه پس از زمان اخذ مجوز از سوی پلیس زمان می‌برد و متقاضی پس از دریافت اقامت امکان تردد و انجام فعالیت تجاری در محدوده شینگن را خواهد داشت. اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت سالانه خواهد بود و مادامی که شرکت فعال باشد برای سال جدید قابلیت تمدید را دارد.

مزایای اخذ اقامت ثبت شرکت اتریش

مالکیت ۱۰۰% بدون نیاز به شریک محلی

استفاده از برند و مارک تجاری اروپائی

امکان اخذ آسان ویزا برای تمامی نقاط دنیا

افتتاح حساب شرکتی و شخصی

دسترسی به تمام نواحی شینگن جهت سفر، تجارت و اقامت طولانی مدت

امکان درخواست اقامت دائم پس از ۵ سال

قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا

جهت شروع فعالیت اقتصادی در کشور اتریش می‌توان با انتخاب نوع شخصیت حقوقی شرکت، افتتاح حساب بانکی، واریز سرمایه اولیه شرکت و انجام امور حقوقی متعاقب آن نسبت به ثبت نهایی شرکت اقدام نمود. از انواع شرکت‌ها در کشور اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شرکت با مسئولیت محدود (GmbH)
 • شرکت سهامی عام (AG)
 • شرکت با قوانین اروپا (SE)
 • مشارکت عمومی (OG)
 • مشارکت محدود (KG)
 • مشارکت خاموش (StG)
 • مشارکت غیر تجاری یا مشارکت مدنی (GesbR)

هرکدام از این شرکت‌ها با میزان حداقل سرمایه قانونی که در قانون ذکر شده است قابل ثبت می‌باشند و هر شرکت براساس نوع اساسنامه و فعالیت‌های مندرج در آن امکان آغاز فعالیت اقتصادی در کشور اتریش و کل کشورهای اتحادیه اروپا را خواهد داشت.

نکات مهم اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت

 • هر شرکت اتریشی که در این کشور به ثبت می رسد می بایست با ارائه اسناد و مدارک قانونی به اداره مالیات نسبت به اخذ شماره مالیاتی اقدام نماید. در سالهای اخیر اداره مالیات برای جلوگیری از فعالیت شرکت های صوری اقدام به اخذ قرارداد همکاری یا اسناد هزینه کرد مالی برای صدور شماره مالیاتی می نماید.
 • مدیر عامل شرکت اتریشی موظف به استخدام حسابدار رسمی و معرفی وی به مرجع قانونی جهت صدور اوراق مالیاتی می باشد.
 • حداقل مالیات شرکت ها براساس میزان سود سالیانه آنها می باشد و این حداقل مالیات طبق قانون برای یک سال بدون هیچگونه سود ناشی از فعالیت اقتصادی ۱۷۸۰ یورو می باشد.
 • شرکت ها موظف به داشتن آدرس ثبتی معتبر برای ثبت می‌باشند.
 • امکان اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در کشور اتریش به طرق مختلف وجود دارد ولی این امر برای کسانی که قصد فعالیت اقتصادی ندارند و تنها به دنبال اخذ اقامت هستند توصیه نمی گردد. هزینه نگهداری، مالیات بر حقوق و سایر هزینه‌ها تنها برای اخذ اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

اقامت کارمندی اتریش

برای اخذ اقامت کارمندی اتریش روش‌های قانونی متفاوتی وجود دارند، که به بررسی آن میپردازیم.

منظور از اجازه کار، داشتن مجوز جهت کارمندی در کشور مدنظر است که در کلیه کشورهای عضو پیمان شینگن نیز قابل استناد خواهد بود. اجازه کار به فرد امکان استخدام برای خود شخص و یا اشخاص دیگر را فراهم می نماید تا بصورت رسمی کار کرده و از مزایای بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی و بیکاری استفاده نماید و یا خود مدیریت شرکت را برعهده گیرد. همچنین با داشتن اجازه کار می‌توان کسب و کارهای کوچک مثل مغازه و یا کارگاه را مدیریت کرد این امر در مورد کسب و کار متوسط و بزرگ هم صادق خواهد بود.

اقامت کارمندی اتریش

روش‌های اخذ اقامت کارمندی اتریش

Skill Worker

براساس سیستم امتیازبندی دولت اتریش، متقاضی برای دریافت اقامت و اجازه کار، باید حداقل ۷۰ امتیاز را به خود اختصاص دهد. متقاضی با داشتن قرارداد کار با شرکت اتریشی و دارا بودن امتیازهای لازم می تواند درخواست اقامت با اجازه کار اتریش را ارائه نماید.

Investor

در این روش شخص با تاسیس یکی از مدل های قانونی شرکت در کشور اتریش و واریز سرمایه به حساب شرکت و تهیه طرح تجاری و متعاقب، آن انتقال سرمایه می‌تواند درخواست اقامت با اجازه کار را ارائه نماید.

Key Worker

نیروی کار متخصص که در این نوع نیازی به داشتن حداقل امتیاز نیست. براساس مهارت های خاص متقاضی و درخواست استخدام شرکت یا فرد مشغول به کار در اتریش قابلیت ارائه درخواست اقامت با اجازه کار اتریش به وجود می آید.

 • به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد که افراد تنها برای داشتن اقامت نسبت به اخذ اقامت کارمندی اتریش اقدام نمایند و عملا هیچ فعالیتی نداشته باشند، چرا که در مباحث پرداخت حقوق و هزینه‌های مرتبط به آن از قبیل بیمه اجتماعی، بیمه درمانی و مالیات بردرآمد به مشکل برخواهند خورد.
 • قبل از درخواست اقامت کارمندی اتریش ، متقاضی می بایست قرارداد کار، سند مالکیت ملک یا اجاره ملک جهت زندگی و بیمه نامه را دارا باشد.
 • در موارد اخذ اقامت با اجازه کار اتریش ، از طریق سرمایه گذاری طرح تجاری بسیار مهم است چرا که در صورت ناقص یا بی اهمیت بودن طرح تجاری هرچند مبلغ قابل توجهی بعنوان سرمایه گذاری پیش‌بینی شود امکان اعطای اقامت کارمندی-سرمایه‌گذاری اتریش را کاهش می‌دهد.
 • حداقل سرمایه برای سرمایه گذار و اخذ اقامت با اجازه کار اتریش، از ۱۰۰ هزار یورو می‌باشد که توصیه می‌شود جهت افزایش شانس قبولی اقامت، این عدد بیش از ۱۰۰هزار یورو باشد.

 • امکان تبدیل اقامت کارمندی اتریش به حق شهروندی پس از مدت مقرر قانونی و داشتن شرایط مندرج در قانون اتریش وجود دارد.

 • تنها در مدل اقامت کارمندی-سرمایه‌گذاری اتریش، افراد تحت تکفل متقاضی، اجازه اقامت را اطریق نسبیت به دست خواهند آورد. همسر مجوز اقامت با اجازه کار اتریش بهره‌مند می گردد و فرزندان زیر ۱۸سال می توانند در اتریش تحصیل نموده و از مزایای اقامت این کشور استفاده کنند.

ارزیابی امکان اقامت اتریش

error: Content is protected !!