کلیسای جامع نوتردام پاریس 

برخی از مشهورترین جاذبه های پاریس می توان به میدان کنکورد، کلیسای سنت شاپل، مرکز پمپیدو، موزه اورسی، باغ لوکزامبورگ، کلیسای نوتردام پاریس، طاق نصرت، موزه لوور و برج ایفل که نماد کشور فرانسه است اشاره کرد.

مکان قرار گیری کلیسای نوتردام

در محله لاتین واقع در مرکز پاریس و بر روی پرآب‌ترین رودخانه فرانسه یعنی رود سن, جزیره ای به نام ایل دو لاسیته Ile de la Cite قرار دارد که با نه پل به دو کناره رودخانه سن متصل می شود. از مکان های دیدنی و جاذبه های این جزیره می توان به کلیسای نوتردام, کلیسای سن شاپل و قلعه کونسیرژری اشاره کرد.

ورود به این مجموعه تاریخی و مذهبی در تمام طول سال رایگان است و بهترین زمان بازدید از آن صبح زود بین روزهای سه شنبه و پنجشنبه است.

هر ساله گردشگران بسیاری با تورهای اروپایی و تور فرانسه از جای جای جهان با دین و مذاهب مختلف برای دیدن این مکان تاریخی – مذهبی می آیند. قدمت این کلیسا به بیش از هفتصد سال می رسد.

 

تاریخچه ساخت کلیسای نوتردام

ساخت کلیسای نوتردام پاریس در سال ۱۱۶۳ میلادی با دستور اسقف پاریس فردی به نام موریس دو سولی کلید خورد و در زمان مرگ او بخش زیادی از این بنا ساخته شده بود. پنجره های بزرگ و مدور و برج های ضلع غربی آن در سال ۱۲۰۰ ساخته شد و بازوی این بنا نیز در دهه ۱۲۵۰ به شیوه جدیدی از معماری گوتیک تغییر یافت و تکمیل شد و سایر بنا طی سال ها به مرور کامل شد و بالاخره ساخت آن در سال ۱۳۴۵ میلادی به اتمام رسید.

در واقع دو قرن طول کشید تا ساخت آن پایان یابد و تا مدت ها این کلیسا بزرگترین کلیسای منطقه اروپایی بوده است. هر چند در طی سال ها و در طول جنگ های متعدد دستخوش تغییراتی شده و خسارت هایی به آن وارد شده ولی کلیسای نوتردام پاریس مجدد مورد بازسازی قرار گرفته است و فرانسوی ها در حفظ این میراث گران‌بها بسیار تلاش کرده اند.

سازمان میراث فرهنگی یونسکو در سال ۱۹۹۱ این بنا را به فهرست خود اضافه کرد. کلیسای نوتردام نوعی کلیسای کاتولیک یکی از سه شاخه اصلی دین مسیحیت می باشد .

کلیسای جامع نوتردام پاریس به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری گوتیک فرانسوی در جهان شناخته می شود همین امر باعث شده که همه ساله توریست های زیادی را به سمت خود جذب کند. نام نوتردام در فرانسه به معنای “بانوی ما” است. این نام اغلب در نام کلیساهای کاتولیک در کشورهای فرانسه مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیسای جامع نوتردام پاریس در طول تاریخ خود، در طول انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۶، آسیب های زیادی دیده بود. خوشبختانه، قسمت های عظیمی از کلیسا بازسازی شد و همچنان به جذب توریست از سراسر جهان ادامه داد.

چه چیزی کلیسای نوتردام را شاخص کرده است؟

نوتردام به معنای بانوی فرانسوی ما، به حضرت مریم اشاره دارد. این کلیسای ۸۵۰ ساله تخریب و بازسازی‌های بسیاری را در طول تاریخ متحمل شده است. با این وجود بسیاری از بخش‌های نمای اصلی آن و فضاهای داخلی همچنان طراحی اولیه خود را حفظ نموده‌اند.

در قرن شانزده میلادی هوگونات‌ها و شاه فرانسه کلیسا را تخریب نمودند و تغییرات بسیاری را در طراحی آن سبب شدند. بسیاری از بخش‌های فضاهای بیرونی کلیسا به جهت آنکه کفرآمیز خوانده می‌شدند از بین رفتند و قبرها و شیشه‌های رنگی آن به بهانه مدرن کردن سازه تخریب گردیدند. در طول انقلاب فرانسه کلیسا به انباری جهت ذخیره غذا بدل گردید و سر بسیاری از مجسمه‌ها جدا گردید.

در حد فاصل سال‌های ۱۸۴۵ و ۱۸۷۰ نخستین تلاش جهت بازسازی کلیسا صورت پذیرفت و بسیاری از خرابی‌های به بار آمده تعمیر گردیدند و بخش‌های جدیدی به مجموعه آن اضافه شدند.

 

امروزه نوتردام همچنان وقار و شکوه اولیه خود را حفظ نموده است و یکی از مسحور کننده‌ترین جاذبه‌های تور فرانسه به شمار می‌رود. طول، عرض و ارتفاع این سازه سنگی به ترتیب ۱۳۰، ۴۸ و ۳۵ متر است و از میان آنچه که آن را شاخص نموده است می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

آنچه که نباید در بازدید از کلیسای نوتردام از دست بدهید:

دو برج کلیسای نوتردام

ارتفاع دو برج مشهور کلیسا به حدود ۶۱ متر می‌رسد و ۳۸۷ پله دسترسی به آن‌ها را امکان پذیر نموده است. برج واقع در بخش جنوبی کلیسا بزرگترین ناقوس را در خود جای داده است. وزن این ناقوس به ۱۳ تن می‌رسد و آن را تحت عنوان ناقوس ایمانوئل (Emmanuel Bell) می‌شناسند.

گردشگران تور فرانسه می‌توانند پس از پیمایش ۳۸۷ پله، مناظر شگفت انگیزی از شهر پاریس را نظاره کنند و به تحسین گارگویل‌های سنگی که بر لبه‌ها به حالت خیز برداشته قرار گرفته‌اند بپردازند. لازم به ذکر است که بازدید از برج‌ها برخلاف کلیسا رایگان نیست و هزینه‌ای در حدود ۸.۵۰ یورو به ازای هر نفر به همراه خواهد داشت.

 

گارگویل‌ها و کایمرا

مجسمه‌های گارگویل و کایمرا که زیبایی کلیسای نوتردام را دو چندان نموده‌اند، در قرن نوزده میلادی توسط اوژن ویوله لودوک ساخته شده‌اند و امروزه به عنوان شناخته شده‌ترین خصیصه‌های کلیسا به شمار می‌روند. هدف اصلی از ساخت گارگویل‌ها ایجاد ناودانی برای کلیسا بوده است.

از آنجایی که این مجسمه‌ها از سطح دیوارها جلوتر قرار می‌گرفته‌اند، در انتهای ناودان‌ها قرار داده شده‌اند و حفره‌های بزرگ تعبیه شده در دهانشان جهت تخلیه آب از گوشه‌های ساختمان و حفاظت از آن در برابر خسارات ناشی از بارندگی بوده است. از سوی دیگر ساخت کایمرا تنها جنبه تزئینی داشته و در حالی که از بالا به مردم پاریس نظاره می‌کند بر لبه‌ای قرار داده شده است.

ناقوس‌های کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام ده زنگ ناقوس را که وزنشان بین ۱۳.۲۷ تا ۷۸۲ کیلوگرم متغیر است در خود جای داده است. قدیمی‌ترین و بزرگترینشان ایمانوئل نام دارد و در برج جنوبی کلیسا واقع شده است. این ناقوس از سال ۱۶۸۱ بخشی از سازه کلیسا به شمار می‌آمده است و به ازای هر یک ساعت، یکبار به صدا در آورده می‌شود.

علاوه بر آن در مراسمات و موقعیت‌های خاص نیز می‌توان طنین صدای آن را شنید. در سال ۱۹۴۴ ایمانوئل در مراسم بزرگداشت پیروزی ارتش فرانسه و متفقین به جهت اعلام آنکه آزادی شهر نزدیک است به صدا درآمد. زنگ‌های ناقوس نوتردام تا قرن بیستم میلادی به طور سنتی با دست به صدا در می‌آمده‌اند. امروزه موتورهای الکتریکی نصب شده بر آن‌ها این امر را انجام می‌دهند.

ارغنون عظیم کلیسای نوتردام

ارغنون عظیم کلیسای نوتردام در قرن سیزده میلادی به مجموعه آن اضافه گردید و از ۵ صفحه کلید، ۱۹۰ گره و ۸۰۰۰ لوله تشکیل شده است. این ارغنون بزرگترین ارغنون فرانسه و شناخته شده‌ترین در جهان به شمار می‌رود.

ارغنون نوتردام بارها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته است و امروزه در مراسمات روز یکشنبه همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و ارغنون نوازان بین المللی را جهت نواختن این ساز شگفت انگیز به سوی خود فرا می‌خواند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *