روتردام هلند، دومین پایانه نفتی بزرگ جهان در اروپا

بندر روتردام در کشور کوچک هلند پس از شهر هوستون در ایالات متحده، دومین پایانه نفتی بزرگ جهان است.

نام «Rotterdam» از دو واژه «Rotte» که نام رودخانه‌ای گل‌آلود است و «dam» به معنای سد تشکیل شده است. بر روی این رودخانه هم‌اکنون یک جفت سد نیم دایره متحرک قرار دارد که با چرخش آن، عمق کانال برای تردد کشتی‌ها با آبخور بیشتر ممکن می‌شود.

در واقع سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن نفت خام به این بندر وارد می‌شود و پنج شرکت بی.پی، شل، اکسون موبیل، کویت نفت و کخ در روتردام پالایشگاه دارند. همچنین  ۴۵ شرکت شیمیایی (پتروشیمی و صنایع وابسته) در روتردام فعالیت می‌کنند. در این بندر ۱۵۰۰ کیلومتر خط لوله کار انتقال نفت از کشتی به مراکز پالایشی و برعکس را انجام می‌دهد.

 

بشکه_نفت_روتردام_هلند_ژینوپارس

 

این بندر یکی از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین بنادر جهان است و بسیاری از کشورهای اروپایی از طریق این بندر تجارت خود را انجام می‌دهند. با توجه به وجود رودخانه‌های بزرگ و عمیق و مناسب برای تردد کشتی‌ها، کالای بسیاری از کشورهای اروپایی به این بندر روتردام ارسال یا از این بندر برای آنها فرستاده می‌شود.

همچنین این بندر به راه‌آهن پیوسته اتحادیه اروپا متصل است و حمل و نقل ریلی یکی از بسترهای ارتباطی این بندر است. همچنین یک راه جدید آبی نیز برای اتصال دریایی بندر به شهر روتردام و اتصال به فرودگاه بین‌المللی ایجاد شده است.

سالانه در بندر روتردام بیش از ٣٠ هزار کشتی و نفتکش پهلو می‌گیرند و بیش از ۵٠٠ کشتی در هفته، این بندر را به یک هزار بندر در سراسر جهان متصل می‌کنند. این بندر با داشتن ٣٣ ایستگاه رادار، تا عمق ۶٠ کیلومتری درون دریا را کنترل، نظارت و راهبری می‌کند.

این بندر سالانه بیش از ٣٢٠ میلیون تن حمل و نقل کالای فله‌ای دارد که عمدتاً شامل نفت و مواد معدنی و شیمیایی است. حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور هلند از طریق این بندر حاصل می‌شود.

در بندر روتردام امکان ذخیره‌سازی، نفت، بنزین، گازوییل، نفت سفید، نفت و دیگر فرآورده‌های نفتی وجود دارد که ظرفیت حدود هشت میلیون مترمکعبی ذخیره‌سازی سوخت در ۲۰ ترمینال این بندر، این قابلیت را ایجاد کرده تا کشتی‌هایی که مقصدشان روتردام است، برنامه سوخت‌گیری خود را طوری تنظیم کنند که مخازن سوخت خود را در روتردام پر کنند؛ مجموعه این شرایط، روتردام را به یکی از سه مرکز بزرگ بانکرینگ و سوخت‌گیری کشتی‌ها در دنیا تبدیل کرده است.

 

بشکه_نفت_روتردام_هلند_ژینوپارس0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *