پاریس

عروس شهرهای جهان پاریس، لقبی که به هیچ وجه در آن اغراق صورت نگرفته. با سفر به این شهر رویایی معنی آن را لمس خواهید کرد. به عنوان یکی از محبوب ترین و مورد توجه ترین مقاصد گردشگری در جهان شناخته می شود.

شهری در قلب فرانسه که به خاطر مد و فشن، خوراک ها و دسرهای لذیذ، فرهنگ و هنر، طبیعت زیبا و جاذبه های دیدنی شهرت جهانی دارد.

در تمام دنیا شهرها و مقاصد گردشگری بی شماری وجود دارند که جهانگردان مشتاق سفر به آن ها هستند و معمولا بحث ها و نظرات مختلفی درباره اینکه کدام شهر زیباتر است بین آنها مطرح می شود. بی شک کمتر کسی در مورد شگفت انگیز بودن پاریس تردید دارد. بافت تاریخی در کنار ساختمان های مدرن حتما برای گردشگران جذاب خواهد بود. شهر عاشقانه ها سزاوار ستایش است.

در تور فرانسه از زیبایی های این شهر رویایی دیدن فرمایید.

 

 

تاریخچه پاریس

پاریس، پایتخت کشور فرانسه و یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است. بزرگ ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است.

این شهر میزبان شماری از برجسته ترین سازمان های بین المللی همچون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین المللی است.

رودخانه ای بزرگ از کنار این شهر زیبا می گذرد که آرامشی خاص در ذهن گردشگران و اهالی آنجا تداعی می کند. از گذشته این شهر می توان به تبدیل شدن آن به ایالت فئودال در قرن ۹ میلادی اشاره کرد و در سال ۹۸۷ این شهر به عنوان پایتخت فرانسه انتخاب شد.

اولین نشانه های سکونت در این شهر مربوط به ۴۲۰۰ سال قبل است. رشد و پیشرفت این شهر به وسیله امپراطوری روم برنامه ریزی شد و یکی از نام های قدیمی آن لوتس می باشد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید اولین ساکنان آن در قرون میانه سوم قبل از میلاد وارد این شهر شدند. آنان خود را parissii می نامیدند و از زیر قبیله های  Celtic Senones (سلتیک_سنونز) بودند.

اولین آثار زندگی و تمدن دائمی در مکان فعلی و حاشیه آن به ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد بر می‌گردد. از حدود ۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح، پاریزی ها که شاخه‌ای از تیره سلت‌ها بوده و عمدتاً به شغل قایقرانی و تجارت اشتغال داشتند ساکن این مکان شدند. رومی‌ها در حدود سال ۵۲ قبل از میلاد پاریس را تصرف کردند.

در زمان رومی‌ها نام این شهر به «لوتشیا» تغییر کرد. در این عصر عمارت‌های زیادی نظیر: سالن‌ها، کاخ‌ها، حمام‌ها، معابد، تئاترها و یک آمفی تئاتر  ساخته شد.

تعدادی از این آثار از جمله حمام رومی و آمفی تئاتر هنوز پا برجاست. پس از پایان سلطه رومی‌ها در قرن سوم و چهارم میلادی، به شهر کوچکی تبدیل شد، اما پس از مدت کوتاهی توانست جایگاه سابق خود را بدست آورد.

 

تاریخچه پاریس-ژینوپارس

جمعیت پاریس

جمعیت این شهر  حدود ۲٬۱۶۴٬۹۹۴ نفر برآورد شده است. جمعیت منطقه شهری پاریس بالغ بر ۹٫۹۳ میلیون نفر بوده و جمعیت آن به همراه حومه حدود ۱۲ میلیون نفر می‌رسد و یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای اروپا به شمار می‌رود.

جمعیت شهر پاریس حدود ۲٬۱۶۴٬۹۹۴ نفر است. جمعیت منطقه‌ شهری پاریس بالغ بر ۹٫۹۳ میلیون نفر بوده و جمعیت این شهر همراه حومه‌ آن به حدود ۱۲ میلیون نفر می‌رسد و یکی از پرجمعیت‌ترین شهر‌های اروپا به شمار می‌رود.

 

زبان پاریس

زبان مردم پاریس فرانسوی است که زبان رسمی ۲۹ کشور نیز می باشد. اغلب مردم پاریس به زبان انگلیسی مسلط هستند. قبل سفر بد نیست که چند کلمه ای از زبان فرانسوی یاد بگیرید.

 

آب و هوای پاریس

پاریس دارای آب و هوایی اقیانوسی است و تحت تاثیر جبهه های هوای اقیانوس اطلس قرار دارد. متوسط دمای سالیانه پاریس ۱۵ درجه سانتی گراد است. بالاترین دمای ثبت شده در پاریس برابر ۴/۴۰ درجه سانتی گراد بوده که در سال ۱۹۴۸ ثبت شده است.

پایین ترین دمای ثبت شده در این شهر برابر ۹/۲۳- درجه سانتی گراد بوده که در سال ۱۸۷۹ ثبت شده است.

بهار و تابستان و پاییز از زیباترین فصل های شهر پاریس است اما زمستان این شهر سرمای طاقت فرسایی دارد.

 

طبیعت پاریس-ژینوپارس

راه های ارتباطی پاریس

بهترین راه ارتباطی و دسترسی مسیر هوایی است. بهترین راه سفر به این شهر انتخاب تور از آژانس های هواپیمایی است. این شهر دو فرودگاه اصلی دارد. فرودگاه اورلی که در جنوب شهر است و فرودگاه بین‌المللی شارل‌دوگل که یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های دنیا به شمار می‌رود.

فرودگاه شارل دوگل در ۲۷ کیلومتری شمال شهر قرار دارد و همه روزه از اکثر شهرهای فرانسه حداقل یک پرواز به این فرودگاه انجام می شود، پاریس دو فرودگاه دیگر هم دارد که البته به هیچ وجه قابل مقایسه با فرودگاه دوگل نیستند.

پاریس یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای اروپا و جهان است که قدم زدن در کوچه ها و خیابان های آن بسیار لذت بخش است.

اگر از قدم زدن در پاریس خسته شدید می توانید از سیستم حمل و نقل کارآمد و پیشرفته شهر پاریس استفاده کنید که شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، قطار شهری، قایق و دوچرخه کرایه ای می شود.

در سطح شهر پاریس سیستم حمل و نقل ریلی نقش عمده ای در جابجایی مسافران دارد. بلیط ها بسته به روزهای هفته، ساعات روز و بخشی که در آن هستید متفاوت است.

 

حمل و نقل در پاریس-ژینوپارس

مترو

متروی پاریس ۱۴ خط اصلی و ۲ خط فرعی دارد. ۳۸۰ ایستگاه ۲۲۱.۶ کیلومتر خطوط متروی پاریس را به هم متصل می کنند. سرعت حرکت قطارها در این خطوط برای سفر به حومه شهر بسیار کند است.

برای حل این مشکل، سیستم RER (سیستم اکسپرس منطقه ای) در پاریس راه اندازی شده است که در آن از سیستم مدرن مرکز شهر و خطوط ریلی قدیمی استفاده می شود.

دوچرخه

سیستم دوچرخه های شهری هم بخش دیگری از سیستم حمل و نقل پاریس است. در این سیستم ۱۰ هزار دوچرخه در ۷۵۰ پارکینگ عمومی در اختیار شهروندان قرار داده شده است.

قطار

شش ایستگاه قطار اصلی در این شهر وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان از ۳ نوع قطار ت.ژ.و (TGV) که قطارهای سریع السیر هستند، قطارهای معمولی و قطارهای حومه شهری استفاده کرد.

 

حمل و نقل پاریس-ژینوپارس

غذاهای محبوب پاریس

بهترین راه برای شناخت یک فرهنگ جدید، خوردن غذاهای آن کشور است. این روش برای پاریس نیز صدق می کند. در زیر به معرفی محبوب ترین غذاهای شهر پاریس می پردازیم:

کرم بروله (Crème brûlée)

کرم بروله یا کرم سوخته یکی از دسرهای مورد علاقه فرانسوی ها است. این دسر از کاستارد غلیظ تهیه می شود و روی آن کارامل سفت می ریزند.

 

کرم بروله-پاریس-ژینوپارس

گراتین دوفینوس (Gratin dauphinois)

برای تهیه گراتین دافینوس لایه های نازک سیب زمینی را همراه با شیر یا خامه درون ظرفی آغشته به کره و سیر می پزند.

 

گراتین دوفینوس-غذای پاریس-ژینوپارس

ریت (Rillettes)

پیت بسیار شبیه به پاته است. برای تهیه ریت از گوشت غاز، اردک، مرغ، پرنده های شکاری، خرگوش، گاها ماهی یا گوشت های غیر حلال استفاده می کنند. به این صورت که گوشت را حسابی نمک سود کرده و در چربی می پزند. ریت را معمولا با نان یا کلوچه سرو می کنند.

 

ریت-غذای پاریس-ژینوپارس

کنل (Quenelle)

کنل ترکیبی از ماهی یا گوشت، آرد سوخاری و تخم مرغ است. معمولا کنل ها را بدون روغن و با آب خیلی کم می پزند.

 

کنل-غذای پاریس-ژینوپارس

راتاتویی (Ratatouille)

راتاتویی غذایی سنتی است که از سبزیجات تهیه می شود. در این غذا انواع سبزیجات مدیترانه ای مانند قارچ، بادمجان و کدو سبز استفاده می شود.

 

راتاتویی-غذای پاریس-ژینوپارس

بهترین رستوران های پاریس

رستوران لو موریس (Le Meurice)

در این رستوران بهترین غذاهای کلاسیک اروپایی را در دکوراسیونی شیک به رنگ سفید و نقره ای سرو می کند. بهترین غذاهای کلاسیک از جمله انواع غذاهای دریایی و با کیفیت ترین نوشیدنی ها را می توان در این رستوران امتحان کنید.

 

رستوران لو موریس پاریس-ژینوپارس

رستوران لارپژ (L’Arpège)

در منطقه شیک و جذاب Left Bank این رستوران بهترین غذاها را با هامونی و خلاقیتی بی نظیر عرضه می کند. سرآشپز رستوران، آلن پاسار، به کیفیت غذا بسیار اهمیت می دهد و از سال ۲۰۰۰ این رستوران، باغ اختصاصی خود را دارد که سالانه ۴۰ تن از مواد غذایی تازه و ارگانیک مورد نیاز رستوران را تولید می کند.

رستوران Lasserre

سرویس دهی عالی و غذاهای بی نظیر از مهمترین ویژگی های این رستوران است. نقاشی های دیواری و سقفی این رستوران بسیار دیدنی است. هم زمان با خوردن بهترین غذاهای کلاسیک فرانسوی، از تک تک جزئیات زیبای این رستوران لذت ببرید.

 

رستوران پاریس Lasserre-ژینوپارس

 

رستوران لو سروان(Le Servan)

رستوران لو سروان در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد و در یک خیابان مسکونی در منطقه ۱۱ قرار دارد. غذاهای لوسروان ریشه در اصالت فرانسوی کلاسیک داشته اما همیشه می توان طعم هایی دور از انتظار را نیز در آن ها تجربه کرد.

 

رستوران لو سروان پاریس-ژینوپارس

رستوران لوتام دو سریز  (Le Temps de Cerises)

غذای این رستوران ساده، با کیفیت و کاملا پارسی است. بهترین گزینه انتخاب غذای این رستوران حلزون و استیک تارتار خواهد بود اما (ریزوتو) را نیز از دست ندهید.

 

رستوران لوتام دو سریز پاریس-ژینوپارس

هتل های پاریس

هتل له موریس پاریس (Hotel Le Meurice)

این هتل در مرکز شهر پاریس قرار دارد و به همه قسمت های شهر نزدیک است. اتاق ها به زیباترین شکل ممکن تزیین شده و همه اتاق ها یک حمام مرمری با حوله حمام و دمپایی، تلویزیون متصل به اینترنت، سیستم تهویه مطبوع، فیلم و موسیقی رایگان دارد.

آدرس: ۲۲۸ Rue de Rivoli, 75001 Paris, France

این هتل ۵ ستاره و دارای ۱۶۰ اتاق است.

 

هتل له موریس پاریس-ژینوپارس

 

هتل لی بریستول (Hotel Le Bristol Paris)

این هتل در یکی از قدیمی ترین و معروف ترین خیابان های پاریس قرار دارد. این هتل تا برج ایفل حدود ۲/۲ کیلومتر فاصله دارد. نمای بیرونی هتل از سنگ مرمر است و همچنین در خود هتل باغ زیبایی وجود دارد. این هتل متناسب با هر سلیقه ای است.

آدرس: ۱۱۲ Rue du Faubourg Saint-Honoré, ۷۵۰۰۸ Paris, France

این هتل ۵ ستاره و دارای ۱۹۰ اتاق است.

 

هتل لی بریستول پاریس-ژینوپارس

هتل رنایسانس پاریس لی پارک ترکادرو(Renaissance Paris Hotel Le Parc Trocadéro)

این هتل بین خیابان شانزه لیزه و برج ایفل قرار گرفته و اقامت مجلل و با کیفیتی را در قلب شهر پاریس به مهمانان خود ارائه می دهد. برخی از اتاق های هتل به باغ اختصاصی ای که در مرکز محوطه هتل وجود دارد، مشرف می باشند.

 

هتل رنایسانس پاریس لی پارک-ژینوپارس

هتل ریتز پاریس (Hotel Ritz Paris)

هتل ریتز یکی از هتل های معروف پاریس است که در قلب پاریس قرار دارد. این هتل با موقعیت جغرافیایی بی نظیر خود امکان دسترسی به جاذبه های دیدنی شهر پاریس را فراهم کرده است.

هتل ریتز پاریس-ژینوپارس

هتل کالیفرنیا پاریس شانزه لیزه (Hotel California Paris Champs Elysees)

هتل کالیفرنیا پاریس شانزه لیزه در قلب پاریس و چند قدمی شانزه لیزه معروف قرار دارد. هتل کالیفرنیا شانزه لیزه یکی از هتل های ۴ ستاره شهر پاریس است. کارکنان این هتل به ۵ زبان فرانسوی، انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی و عربی قادر به گفتگو با مهمانان می باشند.

این هتل در ۷ طبقه با بیش از ۱۷۰ اتاق شیک و مبله از گردشگران پذیرایی می کند.

 

هتل کالیفرنیا-پاریس-ژینوپارس

 

مکان های دیدنی شهر پاریس

بازدید از همه‌ موزه‌های ملی، در اولین یکشنبه‌ی هر ماه، رایگان است. اگر در چنین روزی به پاریس سفر کرده‌اید، از این فرصت استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که صف‌ها طولانی‌تر و جمعیت زیادی در موزه‌ها خواهید دید.

  موزه لوور (Louvre Museum)

موزه لوور با داشتن کلکسیونی افسانه ای از اشیاء قدیمی،معروف ترین موزه در جهان است. این موزه داخل کاخ لوور که زمانی محل اقامت خانواده سلطنتی فرانسه بود قرار گرفته است.

مساحت ۶۷۵ هزار متر مربعی این موزه، محل نمایش آثار همه تمدن هایی است که زمانی در گوشه گوشه دنیا وجود داشته اند. مونالیزا، ونوس میلو و پیروزی بال دار ساموتراس سه نمونه از معروف ترین آثاری هستند که در این موزه قرار دارند.

 

موزه لوور پاریس-ژینوپارس

کلیسای نوتردام

کلیسایی عظیم که در قلب پاریس  است و نزدیک به رود سن که ساخت آن دو قرن، از ۱۱۶۳ تا ۱۳۴۵ میلادی، طول کشیده است. اسم کلیسا و فضای عجیب و جادویی آن بی اختیار ما را به یاد گوژپشت نتردام ویکتورهوگو می اندازد.

مراسم تاج گذاری ناپلئون در این کلیسا اجرا شده است و پادشاه ها و ملکه های زیادی در محراب این کلیسا سوگند ازدواج یاد کرده اند.

 

کلیسای نوتردام پاریس-ژینوپارس

طاق پیروزی 

طاق پیروزی یا طاق نصرت بنایی است در پاریس که در میدان شارل دوگل و در انتهای غربی خیابان شانزه لیزه قرار دارد. این بنا به افتخار سربازانی ساخته شده که در طول تاریخ و به ویژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه فرانسه فدا کرده اند.

طاق پیروزی  با ۵۰ متر بلندی و ۴۵ متر عرض که ساخت آن در ۱۸۰۶ به دستور ناپلئون و به عنوان یادبودی برای پیروزی‌هایش شروع شد و در سال ۱۸۳۶ رسما افتتاح گردید.

 

طاق پیروزی پاریس-ژینوپارس

کاخ گارنیه- اپرای ملی پاریس(Palais-Garnier)

کاخ گارنیه یا اپرا گارنیه محل برگزاری اپراهای شهر پاریس از سال ۱۸۷۵ تا ۱۹۸۹ میلادی با ۱۶۰۰ صندلی بوده است. این کاخ در ۱۸۶۲ توسط شارل گارنیه شروع به ساخت و در سال ۱۸۷۵ افتتاح شده است.

سبک معماری این بنا را می توان الهام گرفته شده از سبک معماری یونانی و رومی دانست. روی دیوارهای داخلی کاخ گارنیه در پاریس، نقاشی های قابل توجه و متفاوتی به چشم می خورد که باعث رازآلود شدن بیشتر این کاخ شده است.

 

کاخ گارنیه پاریس-ژینوپارس

 

برج ایفل

برج ایفل نماد شهر پاریس است. ساخت این برج فلزی در سال ۱۸۸۷  توسط گوستاو ایفل آغاز و در سال ۱۸۸۹ میلادی پایان یافت. برج ایفل برای بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد. این برج جزو یکی از عجایب هفت گانه نیز هست زیرا در آن زمان با امکانات محدود چنین برجی به این بلندی ساخته شده است، بسیار ارزش دارد.

 

برج ایفل پاریس-ژینوپارس

آرامگاه پانتئون پاریس

این آرامگاه یک اثر تاریخی قدیمی است که قدمت طولانی دارد. پانتئون به معنای (همه خداها) است. این آرامگاه ۱۱۰ متر طول و ۸۳ متر عرض دارد و به سبک معابد یونانی ساخته شده است.

 

آرامگاه پانتئون پاریس-ژینوپارس

تلفن و اینترنت پاریس

یکی از اولین کارهایی که در پاریس باید انجام دهید خرید یک سیم کارت موبایل است.

ارزان ترین سرویس موبایل در حال حاضر در پاریس شرکتی است به نام سیمیو که قیمت آن یک یورو است که بین ۵ تا ۷ یورو شارژ در آن هست. این اپراتور تلفن ارزان ترین هزینه در حال حاضر بین شرکت های ارائه کننده سرویس موبایل در فرانسه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *