هند

 

هندوستان، سرزمین هفتاد و دو ملت، کشوری است وسیع با طبیعتی شگرف که در جنوب قاره آسیا قرار گرفته و به صورت جمهوری اداره می شود.

جمعیت هند ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است که دومین کشور پرجمعیت دنیا پس از چین به‌شمار می‌آید. بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. هندوستان به دلیل تنوع شرایط جغرافیایی و همین طور کثرت و تعدد ادیان، اقلیم ها، سنن و فرهنگ های مختلف به سرزمین عجایب شهرت دارد.

شبه قاره هند از جنوب به اقیانوس هند و از شمال به دریای عرب، خلیج بنگال با طبیعتی خارق العاده و رشته کوهای معروف هیمالیا منتهی می شود. کشور هند با کشورهای پاکستان، چین، نپال، بوتان و بنگلادش هم مرز است. 

 


مناطق دیدنی بی شمار این کشور هر گردشگری را برای سفر به هند مجاب می کند. شاید همیشه هند را با مردانی رداپوش و عمامه به سر و زنان ساری پوش و سینمای جذابش شناخته باشید. اما فقط این نیست، صومعه ها و معابد اسرار آمیز، دین های مختلف، کاخ های با شکوه و شلوغی های رنگارنگ با عطر و طعم بهترین غذاها شما را در قلب شگفتی قرار می دهد.

در تورهای هندوستان یک تجربه فراموش نشدنی از این سرزمین هفتاد و دو ملت خواهید داشت.

برای کشف این همه زیبایی درنگ جایز نیست در سفر به هندوستان حتما به نکات زیر توجه داشته باشید :

اطلاعات ضروری کشور هند

 

اختلاف ساعت کشور هند با تهران

ساعت رسمی هند ۲ ساعت از تهران جلوتر است.

 

زبان رسمی کشور هند 

در هند ۴۲۸ زبان وجود دارد که ۴۱۵ زبان زنده هستند و کاربرد دارند و ۱۳ زبان امروزه منسوخ شده‌است.

زبان رسمی هندوستان، زبان هندی است که تقریبا  ۴۰ درصد از جمعیت این کشور، به این زبان صحبت می‌کنند.

البته ۲۲ زبان نیز به عنوان زبان های رسمی ایالت های مختلف هند شناخته شده اند که برخی از آنها عبارتند از : زبان بنگالی، زبان پنجابی، تلگو و…

 

واحد پول کشور هند

روپیه واحد پول کشور هندوستان است البته برای سفر به این کشور بهتر است کمی دلار هم به همراه داشته باشید. واحد کوچکتر پولی در هندوستان پیسه است که هر ۱۰۰ پیسه برابر با یک روپیه می‌باشد. همیشه برای تاکسی پول خرد (پیسه) همراه داشته باشید، زیرا ممکن است راننده ها به بهانه نداشتن پول خرد از برگرداندن بقیه پول امتناع کنند.

۵  اسکناس های معمول : روپیه (سبز)، ۱۰ روپیه (نارنجی)، ۲۰ روپیه(قرمز)، ۵۰ روپیه(بنفش)، ۱۰۰ روپیه (آبی)، ۵۰۰ روپیه (زرد) ۱۰۰۰ روپیه (صورتی).

سکه های معمول : پیسه ۵۰،۱۰،۵،۲،۱.

 

برق شهری کشور هند

برق شهری در هند ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است.

 

تلفن های ضروری کشور هند

پلیس ۱۰۰

آتش‌نشانی ۱۰۱

آمبولانس ۱۰۲

البته در هند شماره‌ ۱۱۲ نیز به موارد اضطراری اختصاص دارد و از طریق این شماره می‌توانید با پلیس، آتش‌نشانی یا اورژانس پزشکی در تماس باشید.

 

کد کشور هند

۹۱+

 

جهت رانندگی در کشور هند

در هندوستان نیز مانند کشور انگلستان جهت رانندگی برخلاف اغلب کشورها چپ است.

 

فهرست فرودگاه های بین المللی کشور هند

احمدآباد – فرودگاه بین‌المللی سردار ولابهبهی پتل

امریتسار – فرودگاه بین‌المللی سری گرو رام داس جی

بنگالورو – فرودگاه بین‌المللی بنگالورو

بوپال – فرودگاه راجا بهوجا

فرودگاه باگدوگرا

فرودگاه بین‌المللی چنای

فرودگاه کویمباتور

دهلی – فرودگاه بین‌المللی ایندیرا گاندی

گایا – فرودگاه گایا

گواتی – فرودگاه بین‌المللی لوکپریرا گوپیناز بوردولوئی: فرودگاه بین‌المللی لوکپریرا گوپیناز بوردولوئی

گوا – فرودگاه دابولیم

حیدرآباد – فرودگاه بین‌المللی راجیو گاندی

فرودگاه بین‌المللی جایپور

فرودگاه بین‌المللی کوچین

کلکته – فرودگاه بین‌المللی نتاجی سوباش چاندرا بوز

کالیکوت – فرودگاه بین‌المللی کالیکوت

لکهنو – فرودگاه اماوسی

فرودگاه منگالور

بمبئی – فرودگاه بین‌المللی چاتراپاتی شیواجی

ناگپور – فرودگاه بین‌المللی دکتر باباساهب آمبدکار

فرودگاه پون

شیلیگوری – فرودگاه باگدوگرا

تیروچیراپالی – فرودگاه تیروچیراپالی

تریواندروم – فرودگاه بین‌المللی تریواندروم

ویساکاپاتنام – فرودگاه ویساکاپاتنام

 

دین رسمی کشور هند

با وجود جمعیت زیاد و تعدد فرهنگ های گوناگون در هند دین های گوناگون بسیاری در هند وجود دارد، حدود ۵/۸۰% مردم هند پیرو آیین های هندو و حدود ۴/۱۳% مسلمان هستند. هند اگر چه زادگاه آیین بودا بوده، اما جمعیت بودائیان هند در حال حاضر تنها حدود ۸/۰% برآورد می شود.

 

آب و هوای کشور هند

شرایط آب و هوایی نقش زیادی درزمان ازدحام گردشگران دارد. هند دارای تنوع آب و هوایی بسیاری است. دلیل آن هم قرار گرفتن بین کوه های پوشیده از برف هیمالیا و مناطق گرم و کویری جنوب و غرب است. هوای هندوستان در بیشتر ایام سال گرم است، ولی در مجموع به چهار دسته ی آب و هوایی تقسیم می شود : سرد و خشک (از ماه دسامبر تا فوریه)، گرم و خشک (ازماه مارس تا مه)، فصل بارش یا مانسون  (از ماه ژوئن تا سپتامبر)، معتدل (ماه های اکتبر و نوامبر).

 

بهترین زمان برای سفر کشور هند

به دلیل گستردگی کشور هندوستان و تنوع آب و هوایی که به آن اشاره کردیم زمان سفر به هند با توجه به منطقه ای که قصد سفر به آن را دارید متفاوت است. در واقع بهترین زمان سفر به هند را شما انتخاب می کنید در نظر داشته باشید که هند دارای سه فصل اصلی است:

تابستان هند، از ماه مارس تا می (اوایل اسفند تا اوایل خرداد)

فصل باران های موسمی، از ژویِن تا سمپتامبر (اوایل خرداد تا اوایل مهر )

زمستان هند، از اکتبر تا فوریه ( اوایل مهر تا اوایل اسفند )

حال شما انتخاب کنید، اگر عاشق قدم زدن در باران و رویا پردازی هستید در ماه اکتبر به هند سفر کنید و از طبیعت آن لذت ببرید به همین دلیل فستیوال های مختلفی نیزدر این ماه ها در هند برگزار میشود. اما اگر میخواهید از آفتاب و دریا و ماسه و  ساحل های هیجان انگیز هند لذت ببرید ماه اکتبر تا مارچ را برای سفر انتخاب کنید و با توجه به این  که این ماه ها اوج فصل گردشگری هند محسوب می شود می توانید از خدمات هتل ها، ورزش های آبی متعدد و فستیوال های رنگارنگ لذت ببرید.

هزینه اقامت در کشور هند

اقامت در هند کار سختی نیست و این به دلیل تنوع اماکن اقامتی هند است و بسته به اینکه چقدر قصد دارید هزینه کنید انتخاب های متنوعی در اختیار شما است، از هتل های ۵ ستاره لوکس تا هتل های ارزان قیمت و یا حتی هاستل ها. در لوکس ترین حالت سفر می توانید در منطقه راجستان در کاخ-هتل ها اقامت داشته باشید. اما هزینه ها، باید توجه داشته باشید که قیمت ها در فصول گردشگری در هند افزایش پیدا میکند. هاستل ها که معمولا برای استفاده آقایان مناسب هستند، قیمت ها و همین طور امکانات پایینی دارند، در حدود شبی ۱۰۰ روپیه و هتل های ارزان قیمت به مراتب امکانات بهتری دارند. برای گرفتن یک اتاق خصوصی به همراه حمام در این هتل ها باید حدودا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ روپیه هزینه کنید.

اتاق های ارزان در هتل های لوکس بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ روپیه قیمت دارند که امکاناتی مثل تلویزیون دسترسی به آب گرم و … دارند. اتاق های بهتر در هتل های لوکس بالای ۳۵۰۰ روپیه هزینه دارند.

هزینه‌ خورد و خوراک در کشور هند

هند کشور خوراک های متنوع و غذاهای خیابانی است.  کافی است چند قدم در خیابان قدم بزنید تا غرفه های متعدد غذا را ببینید و با هزینه ای کم یک غذا و طعم جدید را تجربه کنید. بر خلاف تصور غذاهای خیابانی با اینکه ارزان هستند، از لحاظ کیفیتی از آنچه فکر می کنید بهتر هستند. در کل غذا در هند ارزان است، یک وعده غذایی در هتل بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ روپیه هزینه دارد. در رستوران های ارزان قیمت باید در حدود ۸۰ تا ۲۵۰ روپیه هزینه کنید و رستوران های میان رده برای دو نفر بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ روپیه هزینه در بر دارد.

 

هند-دهلی-ژینوپارس

 

هزینه‌ حمل و نقل در کشور هند

پروازهای داخلی :

با توجه به گستردگی کشور هند و تعدد بالای پروازهای داخلی هند یکی از بهترین روش های تردد در هند، سفر با هواپیما است که قیمت های قابل قبولی هم دارد.

قطار :

سفر با قطار به شما این امکان را می دهد که علاوه بر سفری ایمن و ارزان قیمت با سبک زندگی مردم هند نیز آشنا شوید. بی شک سفر با قطار در هند به بخش جذابی از سفر شما تبدیل خواهد شد .هزینه سفر با قطار برای یک سفر ۱۲ ساعته بین ۴۵۰ تا ۱۱۰۰ روپیه است.

اتوبوس :

برای مسیرهای کوتاه در هند می توانید از اتوبوس استفاده کنید، که نسبت به خصوصی و دولتی بودن آن نرخ های متفاوتی دارد.

تاکسی و ریشکا:

برای سفرهای درون شهری می توانید از تاکسی و یا ریشکا که یک موتور سه چرخ است، استفاده کنید. هزینه ریشکا نصف تاکسی است. برای حمل و نقل و جابه‌جایی داخل شهری گزینه های دیگری مثل اتوبوس و مترو مناسب هستند که بلیط‌های تک سفره، ۱۸ روپیه و بلیط‌های ماهانه ۶۰۰ روپیه هزینه دارند.

 

هند-دهلی-ژینوپارس

 

هزینه‌ بازدید از جاذبه‌های گردشگری:

از جاذبه ها و اماکن گردشگری متنوع هند می توانید با هزینه بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ روپیه دیدن کنید .

 

جاذبه‌های گردشگری کشور هند

در این جا به اختصار به توصیف برخی از آثار ۳ شهر معروف و گردشگر پذیر هندوستان، یعنی دهلی، آگرا و جیپور که به مثلث طلایی هند نیز مشهور هستند می پردازیم .

جیپور :

شهر رنگ ها، شهری که به دلیل سازه ها و نماد هایی که از ماسه سنگ های صورتی ساخته شده به شهر صورتی نیز معروف است . در ادامه برخی از آثار این شهر جادویی را به شما معرفی می کنیم .

 

جیپور-هند-ژینوپارس

 

کاخ شهر :

این کاخ زیبا همچون نگینی صورتی در قلب شهر جیپور می درخشد. این بنای تاریخی که به قرن ۱۹ میلادی تعلق دارد تلفیقی محسور کننده از سبک های معماری راجپوت، مغول و اروپایی است .

 

کاخ شهر-ژینوپارس

 

 

هاوا محل :

کاخ پنجره های صورتی، از برجسته ترین آثار شهر جیپور که در نزدیکی کاخ شهر قرار گرفته. هدف از ساختن این کاخ حفاظت از حریم شخصی شاه و آشنا کردن زنان کاخ و اهالی و خاندان دربار با زندگی روزمره مردم عادی بوده است .

 

کاخ شهر هند-آگرا-ژینوپارس

 

آگرا:

شاید اولین تصویری که از هندوستان در ذهنتان شکل ببندد بنای باشکوه تاج محل باشد، بله درست حدس زدید برای دیدن این بنای باشکوه و قلعه ها و معابد متعدد دیگر باید به سرزمین افسانه ها آگرا سفر کنید.

 

آگرا-هند-ژینوپارس

 

تاج محل :

بنای با شکوه و خیره کننده ای که توسط شاه جهان از پادشاهان گورکانی برای یاد بود همسر ایرانی محبوبش، ممتاز محل ساخته شد. اگر بخواهید این بنای باشکوه را با تمام جزییات منحصر به فردش ببینید باید نصف روز خود را صرف کنید .

 

هند-بمبئی-دهلی-ژینوپارس

 

ارگ آگرا یا  قلعه لعل :

این ارگ تاریخی با مساجد و قصرهای زیبای خود جلوه ای از شکوه و هنر بی بدیل هنرمندان شرقی است.

 

قلعه لعل هند-ژینوپارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *