[rev_slider alias="oman283"]

عمان سلطان نشینی در بیابان سبز

عمان با نام رسمی سلطان نشین عمان، واقع در شرق شبه جزیره عربستان و با پایتختی مسقط است. تقریباً تمام مردم عمان با اکثریت اباضی و سنی مسلمان هستند. اقلیت شیعه کشور عمان در امتداد منطقهٔ آل بیتی و ساحل مسقط زندگی می‌کنند. زبان رسمی کشور عمان عربی است اما بیشتر مردم عمان به زبان انگلیسی مسلط هستند.

مردم عمان در طول تاریخ به بازرگانی و تجارت مشغول بودند و با کشتی‌های باری متعددی که داشتند، تا نقاط دور دست و حتی به محدوده چین و شرق آفریقا رسیده بودند. کشور عمان بیست و دومین کشور تولید کننده نفت در جهان است. گردشگری نیز از دیگر منابع تامین اقتصاد است. پول رایج این کشور ریال می باشد.

درحالی که تصورات ما از کشورهای حاشیه خلیج فارس بیابان، شتر و شن است، کشور عمان ذهنیت شما را کاملا عوض می‌کند!

سلطان نشین عمان یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در خاورمیانه است که کشتی‌های تفریحی کروز هم در ساحل خلیج فارس متعلق به عمان لنگر می‌اندازند. عمان می‌تواند برای ایام تعطیل سرزمینی بسیار جالب برای گشت و گذار و تفریح باشد زیرا در آن، بناها شکل و شمایل و معماری خاصی دارند و طبیعت ناب این دیار نیز چشمان توریست‌ها را مجذوب خود می‌کند.

شهرهای مهم عمان

شهر مسقط عمان

عمان-مسقط-تورعمان-ژینوپارس
ساحل مسقط

بازدید از مسقط جزو باید های سفر به عمان است! عروس شهرهای عربی می تواند تقریبا تمام سلیقه ها را راضی نگه دارد.

مسقط بزرگترین و قدیمی‌ترین شهر عمان است که تمام نهاد های دولتی در آن قرار دارد. نام مسقط در معنای تحت الفظی به معنای محل سقوط است. مسقط بین کوه عمان و کوه حجر شرقی واقع شده است و یکی از بنادر مهم سلطان نشین عمان به شمار می رود و شاید یکی از جالب‌ترین بنادر دنیاست. این بندر یا قدمتی بیش از ۹۰۰ سال، به شکل خلیج مدوری است که دور آن را کوه‌های خشک و بدون پوشش نباتی با صخره‌های درشت و درخشنده احاطه کرده است.

معماری مدرن کاخ العالم، مسجد سلطان قابوس و غذاهای دریایی لذیذ و حلوای مسقطی از جمله دلایل وسوسه انگیز برای سفر به عمان و بازدید از مسقط هستند.

علی رغم اینکه این کشور مسلمان است، بارهای عربی، هندی و آمریکایی در سطح شهر زیاد است. این پایتخت، از لحاظ نظم و پاکیزگی نیز بسیار کارآمد است. 

شهر صلاله عمان

عمان-صلاله-تورعمان-ژینوپارس
جنگل صلاله

صلاله دومین شهر بزرگ عمان و گویی پایتخت طبیعت این کشور است! در فصل پاییز زیبایی این شهر دوچندان می شود. 

ولایت صلاله شهر مرکزی استان ظفار و از بنادر عمان است. صلاله متشکل از یک منطقه خشک کوهستانی در شمال و یک جنگل و ساحلی در جنوب می باشد. این منطقه سبز وادی‌های شگفت‌انگیز، رودخانه‌های زیبا و سواحل صخره‌ای هیجان‌انگیز با پوشش درختان نارگیل و موز برای بازدید دارد.

پاییز صلاله، هر ساله همراه است با جشنواره پاییزی؛ در این زمان آب و هوای صلاله بسیار مطلوب و با باران‌های موسمی همراه است.

اما طبیعت تنها چیزی نیست که صلاله به مسافرانش عرضه می کند. سایت های تاریخی بسیار زیبایی نیز در صلاله وجود دارد. قلعه طاقه و مسجد تاریخی قابوس از نمونه این سایت های تاریخی هستند.

جالب است بدانید این شهر محل تولد سلطان قابوس نیز هست. 

شهر خصب عمان

ساحل خصب در عمان
ساحل شهر خصب

شهر خصب در استان مسندم در کشور عمان قرار دارد. خصب یکی از شهرهای در همسایگی ایران است که بر کرانه تنگه هرمز و در فاصله صد کیلومتری از راس‌الخیمه قرار دارد. خصب با جمعیت ۱۷ هزار نفری بیشتر پیرو فرقه مالکی اهل سنت و به ماهیگیری، کشتی‌سازی مشغول هستند. قاچاق کالا به ایران و از ایران به خصب بسیار رایج است.

جالب است بدانید که راه ساحلی تنها راه خشکی به شبه جزیره مسندم و خصب می باشد که از مسیر راس الخیمه در امارات می‌گذرد.

در سال های اخیر فعالیت‌های گردشگری در این شهر رشد خوبی داشته است، خصب دارای آثار تاریخی و باستانی زیادی است، از جمله قلعه خصب ، قلعه الکمازره ، برج السیبه ، برج کبس القصر ، مساجد قدیمی هم از جاذبه های تاریخی این شهر زیبا هستند. مساجد در روستاهای خصب به سبک سنتی ساخته شده اند که مسجد جامع السیبه قدیمی ‌ترین مسجد این سرزمین است.

شهر بوشر عمان

شهر بوشر در عمان
نمایی از دوردست بوشر

بوشر یکی از شهرهای باستانی عمان است که پیشینه آن به دوران هزاره دوم قبل از میلاد مسیح بازمی گردد و مابین کوه و دریا قرار دارد.

بوشر شامل تعدادی بنای تاریخی مهم از جمله خانه بانو ثریا،قلعه فتح و منطقه باستانی تمدن بشری است. این شهر به سواحل زیبا و باغ‌های سرسبز مشهور است. چشمه‌های آب گرم بوشر، مقصدی است که گردشگران می توانند از آب معدنی سرشار از عناصر درمانی بهره‌مند شوند.

ایالت بوشر سرشار از نقاط دیدنی مانند خانه اپرای سلطنتی مسقط و اماکن مدرن مانند وزارتخانه‌ها و سفارتخانه است.

بوشر از جاذبه‌های گردشگری، طبیعت نفس‌گیر و سواحل گسترده مانند پارک طبیعی و سواحل وسیع کریمه، چشمه‌های معروف گالا، مسجد بزرگ سلطان قابوس و موزه‌های تاریخ عمان، تاریخ طبیعی و میراث فرهنگی است. موزه‌ تاریخی عمان نمایشگر تمدن برجسته عمان در تعریف تمدن اسلامی است که درک بسزایی را از مردم باستان عمان حاصل می‌نماید. 

واحه-بنی-خالد-عمان-صلاله-ژینوپارس.jpg

وادی بنی خالد عمان

دره بنی خالد، واقع در شرق کشور عمان از وادی‌های بسیار زیبای سلطان نشین عمان است. یکی از نکات جالب این دره، جریان داشتن آب در آن در تمام فصول سال است. برکه‌های آب شیرین نیز ممکن است توجه شما را با آب‌های گوارایشان جلب کنند. غار بزرگ مقل نیز در نزدیکی این دره قرار دارد که بسیار تماشایی است. مردمان روستای بضعه که در نزدیکی وادی بنی خالد زندگی می‌کنند نیز از شما حسابی پذیرایی می‌کنند. لذت بیابان گردی و سافاری با رسیدن به این دره دوچندان خواهد شد. 

دژ طاقه عمان

دژ تاریخی طاقه در قرن نوزده میلادی و برای اسکان پدربزرگ مادر سلطان قابوس ساخته شده است. 

امروزه این قلعه به منظور موزه و یک سایت تاریخی استفاده می شود. 

معماری قلعه، دارای گچبری ها و نقاشی‌های دیواری بسیار زیبا است. این قلعه در سال ۱۹۹۴ مورد مرمت قرار گرفته است. 

وادی-دربات-عمان-صلاله-ژینوپارس

وادی دربات عمان

وادی دربات از وادی های بسیار چشم نواز عمان، در ۶۵ کیلومتری صلاله و در نزدیکی دژ طاقه قرار دارد. رودخانه جذابی در این وادی قرار دارد که قایق سواری در آن خالی از لطف نیست. چشم انداز بی نظیر این وادی در فصل‌های بارانی چندین برابر می‌شود.

مسجد سلطان قابوس

مسجد سلطان قابوس از شاهکار های معماری مدرن مساجد در عمان است. این مسجد زیبا به دست معماران زبردست نیشابور طراحی و به دست عمانی‌ها ساخته شده است. مسجد سلطان قابوس بنای با وسعت ۴۱۶۰۰۰ متر مربع است که تزئینات آن در نوع خود منحصر بفرد است. بزرگترین فرش ایرانی با الهام از نگاره‌های مسجد شیخ لطف الله نیز در این مسجد قرار دارد. لوستری ۱۴ متری با حدود ۶۰۰ هزار قطعه کریستال طلاکاری شده در شبستان مردان قرار دارد که بسیار دیدنی است. این مسجد زیبا واقع در مسقط، پایتخت عمان است.

جبل الخضر عمان

از زیباترین و سرسبزترین کوه ها در عمان جبل اخضر است. این کوه در میان کوه‌های حجر قرار گرفته و عسل بسیار کمیاب و گران قیمتی نیز از این کوه بدست می‌آید. میوه های سردسیر و زمین‌های حاصلخیز اطراف آن می‌تواند بهانه‌های خوبی برای سر زدن به این کوه زیبا باشد. ارتفاع این کوه‌ها تقریبا ۳۰۷۵ می‌باشد اما ارتفاع قله این کوه به حدود ۹ هزار و ۹۰۰ قدم می‌رسد.

وادی شب عمان

این وادی در دسته وادی‌های خیال انگیز و مسحور کننده قرار می گیرد. وجود استخرهای طبیعی و مزارع نخل خرما به شما حس علاالدینی هیجان انگیزی می‌دهد. گویی در میان افسانه‌های هزار و یک شب قایق سواری می‌کنید!

وادی-شب-عمان-تور عمان-ژینوپارس

خوشمزه های عمان

بر همگان واضح و مبرهن است که غذاهای عربی با آن منوی گوشتی و ادویه های تند، بسیار لذیذ و خوشمزه هستند! به سراغ غذاهای خلیجی سلطان نشین عمان آمده‌ایم تا شما را با غذاهای چرب و پرادویه این کشور آشنا کنیم. 

شووا-عمان-تورعمان-ژینوپارس

شووا(Shuwa)

شووی از آن دسته از غذاهای عمان است که حتما باید امتحان کنید! این غذای منحصر به فرد، نوعی کباب بره با پروسه‌ای طولانی برای آماده‌سازی است. پخت آن نیز بسیار جالب است. گوشت شتر، بره یا بز را با ادویه های مختلف مزه‌دار می کنند و در برگ نخل یا موز می‌پوشانند. به مدت دوروز آن را در کوره با حرارت ملایم می پزند. ادویه های اصلی این غذا گشنیز، جوز و زیره‌سبز هستند.

عمان-مجبوس-تورعمان-ژینوپارس

مجبوس(Majboos)

مجبوس یا مکبوس در واقع نوعی غذای عربی است که همه جا محبوبیت دارد. فرق آن در عمان تنها نوع ادویه استفاده شده است که هر کشوری فوت  و فن مخصوص به خودش را در آن اعمال می کند. این غذا از زعفران، سبزیجات و  ادویه‌های مختلف مخلوط شده با برنج و گوشت بریانی مرغ یا گوساله به همراه سیر تهیه می شود.

کباب-مشکاک-عمان-تورعمان-ژینوپارس
کباب مشکاک(Meshkak)

کباب مشکاک عمان تا حدودی مانند کباب های خودمان است و با گوشت هایی مثل گوشت بره، بز، شتر یا مرغ تهیه می شود. رکن اساسی تفاوت آن در نوع ادویه‌های استفاده شده است که معمولا ادویه کاری جزو جدایی ناپذیر آن است. این غذا معمولا با نان سنتی عمانی سرو می شود.

مشوی-عمان-تورعمان-ژینوپارس
مشوی(Mashuai)

این غذا باب میل دوستداران غذای دریایی است. مزه ماهی شیر را همه چشیده و پسندیده‌ایم. عمانی‌ها هم این ماهی لذیذ را از ادویه‌های عربی و نوعی سس لیمو مزه دار می کنند و با حرارت ملایم کباب می‌کنند. 

نکاتی درباره عمان

ولت۲۴۰/ ۵۰hz

کد پیش شماره عمان ۹۶۸+ است.

اختلاف زمانی عمان با ایران ۰۰:۳۵+ است.

واحد پول عمان، ریال (OMR) است که هر ریال عمان در حدود ۲.۵ دلار آمریکا است.

اتوبوس های زرد و نارنجی و اتوبوس های لوکس در عمان رفت و آمد دارند. قیمت اتوبوس های زرد و نارنجی کمتر است و هرجایی نیز توقف می کنند. اتوبوس های لوکس راحت تر ولی گرانتر و کندتر هستند.

تاکسی ها نیز در دو رنگ زرد و نارنجی تردد دارند. معمولا کرایه تاکسی‌ها گران است و بهتر است با چند نفر شریک شوید. تاکسی‌ها در عمان تاکسی متر ندارند پس قبل از سوار شدن با راننده بر سر قیمت توافق کنید.

زبان رسمی مردم عمان عربی و لحجه آن ها خلیجی است. اما بیشتر مردم توانایی تکلم به زبان انگلیسی را دارند. همچنین زبان های بلوچی، هندی، جیبالی و اردو نیز در عمان گویشورانی دارد.

عمان دارای داروخانه‌ها، مراکز بهداشتی، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های مجهز است. معروفترین بیمارستان نیز، بیمارستان سلطان قابوس در مسقط است. آب اشامیدنی نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد اما بهتر است از آب معدنی استفاده کنید.

اگر تجربه سفر به عمان را دارید، خوشحال می شویم نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
نیلوفر آئینه
محتوا نویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *