ارمنستان

ارمنستان با شکوهی از تاریخ غنی خود در مجاورت کشورمان ایران قرار گرفته و با توجه به طبیعت بی نظیر و سهولت سفر به این کشور به یکی از مقاصد جذاب برای گردشگران ایرانی تبدیل شده است. همجواری ارمنستان با کشورمان و بخش های مشترک تاریخی و فرهنگی در محیطی جدید حتما برای شما جذاب خواهد بود.

فرهنگ ارمنی در تمام بخش ها از جمله جغرافیا، ادبیات، هنر و موسیقی به چشم می خورد و حتما لمس این فرهنگ از نزدیک اتفاق تازه و بی نظیری برای شما خواهد بود.

ارمنستان با مرکزیت ایروان از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. وسعت این سرزمین ۳۰ هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود ۴ میلیون نفر است.

 

 

اطلاعات ضروری کشور ارمنستان

 

اختلاف ساعت کشور ارمنستان با تهران

ساعت رسمی ارمنستان ۳۰ دقیقه از تهران جلوتر است.

 

زبان رسمی کشور ارمنستان

زبان رسمی این کشور زبان ارمنی است. این زبان یکی از زبان‌های هندواروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان صحبت می کنند.

 

واحد پول کشور ارمنستان

واحد پول ارمنستان درام است. در حال حاضر کوچکترین واحد پولی ارمنستان سکه‌های ۱۰ درامی هستند. درام از سکه های ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و اسکناس های ۱۰۰۰، ۵۰۰۰، ۱۰۰۰۰، ۲۰۰۰۰، ۵۰۰۰۰ و ۱۰۰۰۰۰  تشکیل می شود.

دین رسمی کشور ارمنستان

بیش از ۹۰ درصد از مردم ارمنستان مسیحی ارمنی بوده که پیرو کلیسای اچمیادزین می باشند. در ارمنستان همچنین جوامع کوچکی از پیروان مذهب مسیحی ارتدکس، اسلام، یهودی و زرتشتی نیز وجود دارد.

برق شهری کشور ارمنستان

برق شهری در ارمنستان ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز است.

تلفن های ضروری کشور ارمنستان

۲ شماره تلفن برای موارد ضروری در نظر گرفته شده ۱۱۲ و ۱۱۹.

کد کشور ارمنستان

۳۷۴+

جهت رانندگی در کشور ارمنستان

جهت رانندگی در کشور ارمنستان مانند اغلب کشورها راست است.

 

فهرست فرودگاه ها بین المللی کشور ارمنستان

فرودگاه بین المللی زوارتنوتس – ایروان

 

آب و هوای کشور ارمنستان

با توجه به موقعیتی که ارمنستان در آن قرار گرفته است و از لحاظ جغرافیایی ارمنستان دارای آب و هوای قاره ای است. یعنی زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم وخشک. فصل زمستان در این کشور سخت و بسیار سرد است در مقابل در ماه های آوریل تا اکتبر گرم ترین ماه های سال به حساب می آیند. در فصول سرد(اواخر اکتبر تا اواخر مارچ) برای سفر به ارمنستان حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

بهترین زمان سفر به ارمنستان

زمان مناسب سفر برای هر فردی با روحیه ها و انگیزه های مختلف متفاوت است و زیبایی هر فصلی غیر قابل چشم پوشی است، ولی پرطرفدار ترین فصل سفر به ارمنستان از اوایل تابستان تا اواخر این فصل است. در این فصل دمای هوا مطبوع و از بارش باران نیز خبری نیست.

اما اگر به دنبال رویا پردازی در میان طبیعت بی نظیر ارمنستان هستید، پیشنهاد ما پادشاه فصل ها، پاییز است. فرشی از رنگ های بی نظیر زیر پای شما است و سرمای هوا هنوز اذیت کننده نیست. در زمستان ارمنستان پوشیده از برف است و اگر شما علاقه مند به ورزش های زمستانی باشید بی شک تمام امکانات برای شما فراهم شده است تا از ورزش هایی چون اسکی، اسنوبرد و غیره استفاده کنید.

هزینه اقامت در کشور ارمنستان

برای اقامت در ارمنستان انتخاب های گسترده ای نسبت به سرمایه هایی که در نظر گرفته اید پیش روی شما است. از هاستل ها تا هتل های لوکس آماده پذیرایی از شما هستند. برای اجاره هاستل ها از ۱۱ تا ۵۶ دلار میتوانید هزینه کنید. هتل ها نیز از شبی ۲۱ دلار برای هتل های دو ستاره و ۴۱۰ دلار به بالا برای هتل های پنج ستاره هزینه دارند.

 

هزینه حمل و نقل در کشور ارمنستان

برای جابه جایی در ارمنستان و بازدید از جاذبه های توریستی این کشور میتوانید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. هزینه بلیت تک سفره (مترو، اتوبوس): ۰/۲۱ دلار، ۱ کیلومتر جابجایی با تاکسی (تعرفه عادی): ۰/۲۱ دلار، انتظار یک ساعته تاکسی (تعرفه عادی): ۲/۱۱ دلار و  هر لیتر بنزین: ۰/۸۷ دلار است.

 

حمل-و-نقل-در-ارمنستان-ژینوپارس

هزینه خورد و خوراک در کشور ارمنستان

غذاهای ارمنستان دارای شهرت جهانی هستند و بسیاری از گردشگران برای چشیدن طعم این غذاها به این کشور سفر می کنند. تنوع و کیفیت مواد اولیه در کنار روش‌های طبخ سنتی و  دشوار، باعث بوجود آمدن خوراک های خوش‌طعم و متنوعی از جمله انواع سوپ‌ها، خوراک‌های گوشتی، فرآورده‌های لبنی، انواع نان‌ها و خواراکی‌های تهیه شده از آرد، خوراک ماهی، شیرینی‌جات و انواع نوشیدنی‌ها شده است.

هزینه غذا در ارمنستان برای یک وعده غذا در رستوران معمولی ۷ دلار و در رستوران های شیک نزدیک به ۲۱ دلار است. فست فود ها را می توانید با ۵ دلار خریداری کنید. از خوراک های معروف ارمنستان می توان به کوفته گوشت، خوراک گوشت با سس انار، دلمه و خاشلاما اشاره کرد.

 

غذا-در-ارمنستان-ژینوپارس

 

غذا-در-ارمنستان-ژینوپارس


جاذبه های گردشگری کشور ارمنستان

 

معبد گارنی

این بنای با شکوه در ۲۷ کیلومتری شرق ایروان واقع شده است و مربوط به دوران هلنی در ارمنستان است. قلعه ی گارنی در سده سوم پیش از میلاد، در دورهٔ حکومت دودمان اَروَندی بنا شده است.نشانه های موجود در این بنای باستانی دال بر این هستند که معبد گارنی مکانی برای پرستش میترا یا  هلیوس خداوندگار خورشید بوده است.

 

معبد-گارنی-ارمنستان-ژینوپارس

 

دریاچه  سوان

این دریاچه ی با شکوه که از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است، در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان واقع شده است. نام سوان از ریشهٔ اورارتویی سیونا و به معنی «سرزمین دریاچه‌ها» گرفته شده‌است. حدود ۳۶ جویبار به این دریاچه می‌ریزند و تنها رودخانه‌ای که از سوان سرچشمه می‌گیرد رود هِرازدان است. در سفر به ارمنستان از این دریاچه ی زیبا و کلیسای سواناوانک که در مجاورت آن واقع شده است غافل نشوید.

 

دریاچه-سوان-ارمنستان-ژینوپارس

 

کلیسای گغارت

این کلیسا در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار دارد و از آثار مهم تاریخی در ارمنستان به حساب می آید و یکی از آثار ثبت جهانی یونسکو در این کشور است. واژه  گغارت به معنی نیزه است و اشاره به نیزه ای دارد که بعد از مصلوب شدن حضرت مسیح، از آن استفاده کردند تا مطمئن شوند زنده است.

در ورودی این کلیسا یک تورفتگی کوچک وجود دارد که بعضی از بومیان منطقه بر این باورند اگر کسی بتواند ۷ سنگ به آن پرتاب کند که از این ۷ سنگ، ۳ سنگ داخل آن برود و نیفتد، به هر آرزویی داشته باشد، می رسد.

وقتی وارد کلیسا می شوید، به چشمه ای بر می خورید که محلی ها اعتقاد دارند اگر از آب چشمه روی صورت خود بزنید، جوان می مانید. در خارج از این کلیسا هم مکانی برای قربانی کردن وجود دارد.

 

کلیسای-کغارت-ارمنستان-ژینوپارس

 

ساختمان آپرا

این ساختمان باشکوه که به راستی ملموس ترین اثر از معماری شوروی است، به نام  آرام خاچاتوریان اولین اپرانویس ارمنی ثبت شده است. این بنای با شکوه در سال ۱۹۳۳ افتتاح شد و امروزه جز ۱۰ سالن برتر اپرای جهان محسوب می شود.

 

ساختمان-آپرا-ارمنستان-ژینوپارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *