آذربایجان

آذربایجان با توجه به میراث فرهنگی غنی، طبیعت بی بدیل و همین طور غرابت فرهنگی پر رنگی که با کشورمان دارد، به یکی از مقاصد پرطرفدار برای ایرانیان بدل شده است. آذربایجان تا حدود دویست سال پیش جزو خاک ایران بود ولی در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شد.

با توجه به این موضوع در سفر به آذربایجان نه تنها احساس غربت نمی کنید، بلکه شباهت های فرهنگی بی شمار شما را شگفت زده خواهد کرد. آثار تاریخی متعدد، طبیعت خیره کننده، موسیقی گوش نواز و مهمان نوازی بی مانند آذربایجانی ها همه آن چیزی نیست که در سفر به این کشور تاریخی انتظارتان را می کشد. در کنار آثار تاریخی متعدد، پیشرفت و مدرنیته در شهرهای بزرگ از جمله باکو شما را متحیر می کند.

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. همسایگان کشور آذربایجان، ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند.

همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای خزر است. پایتخت آذربایجان، شهر باکو است که از نظر جغرافیایی در ساحل غربی دریای خزر در شبه جزیره آبشوران قرار گرفته است. باکو بزرگترین شهر این کشور و همچنین یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار می رود. وسعت باکو حدود ۲۸۵ کیلومتر مربع و جمعیت حاضر در آن ۲۳۷۴۰۰۰ نفر برآورد شده است.

 

اختلاف ساعت کشور آذربایجان با تهران

کشور آذربایجان ۳۰ دقیقه از تهران جلوتر است.

زبان رسمی کشور آذربایجان

زبان رسمی مردم کشور آذربایجان ترکی آذربایجانی است. در کنار زبان ترکی آذربایجانی، زبان‌های روسی، لزگی، تالشی، کردی و تاتی نیز صحبت می‌شود.

واحد پول کشور آذربایجان

واحد پول کشور آذربایجان منات (AZN)، هر منات تقریبا معادل ۲۸۵۰ تومان است.

برق شهری کشور آذربایجان

برق شهری در آذربایجان، ۲۳۰ولت و ۵۰ هرتز است و پریز دو شاخه هااز نوع c و f است.

تلفن های ضروری کشور آذربایجان

آمبولانس: ۱۰۳

آتش نشانی: ۱۰۱

پلیس: ۱۰۲

کد کشور آذربایجان

۹۹۴+

جهت رانندگی در کشور آذربایجان

جهت رانندگی کشور آذربایجان مانند دیگر کشورها از سمت راست است.

فهرست فرودگاه های بین المللی کشور آذربایجان

فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

دین رسمی کشور آذربایجان

حدود ۹۵ درصد دین رسمی مردم کشور آذربایجان، اسلام است. ۴٫۸درصد جمعیت نیز مسیحی ارتدکس و بقیه (۲٫۴درصد) پیرو ادیان دیگرند.

آب و هوای کشور آذربایجان

از لحاظ آب و هوایی، آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است و از ۱۱ نوع ناحیه آب و هوای مختلفی که وجود دارد ۹ گونه ناحیه آب و هوا در آذربایجان وجود دارد. به‌طور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های خنک و نمناکی دارد.

بهترین زمان سفر کشور آذربایجان

تمامی فصل ها برای سفر به آذربایجان مناسب است اما بهترین زمان برای سفر به آذربایجان به علایق، روحیات و تجربیات شما بستگی دارد. چرا که هر فصل ویژگی ها و رنگ و بوی خاص خود را دارد. زمستان های سرد، تابستان های گرم، بهار خنک و سرسبز و پاییزی بارانی دارد. بهترین زمان و هجوم مسافر به این کشور زیبا ۳ ماه اول بهار است که آب و هوای ملایم و سرسبزی دارد.

هزینه اقامت در کشور آذربایجان

برای اقامت در هر سفری میزان بودجه شما تعیین کننده محل اقامتتان است. اما به این نکته نیز باید توجه کنید که برای اقامت در هر اقامتگاهی مرکز شهر بهترین انتخاب است چون با فاصله گرفتن از مرکز هزینه های زیادی را باید صرف تاکسی و رسین به مرکز شهر بنمایید. هزینه هاستل در آذربایجان از شبی ۱۰ تا ۴۸ دلار شروع می شود و هزینه هتل ها از ۳ ستاره به بالا از ۴۵ تا ۹۰۱ دلار متغیر می باشد.

هزینه حمل و نقل در کشور آذربایجان

سیستم حمل و نقل در کشور آذربایجان شامل تاکسی، اتوبوس، دوچرخه و مترو می شود. برای بازدید از آثار تاریخی و زیبای این کشور بهترین انتخاب استفاده از دوچرخه است. هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر از ۰.۴۲ دلار شروع می شود. هزینه مترو و اتوبوس از ۰.۱۲ دلار شروع می شود.

حمل و نقل-در-باکو-ژینوپارس

 

هزینه خورد و خوراک در کشور آذربایجان

در کشور آذربایجان، برای یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت باید هزینه ای معادل ۴.۸۵ دلار پرداخت کرد. اگر بفکر سفری ارزان قیمت و اقتصادی به آذربایجان هستید رستوران هایی که به اصطلاح به آنها street food  می گویند بهترین انتخاب است. اگر عادت دارید که فقط غذاهای خانگی بخورید با صرف هزینه ای معادل ۲۷ و ۲۱ دلار می توانید وسایل مورد نیاز را خریداری کنید و غذای مورد نظر خود را درست بنمایید.

غذا-در- باکو-ژینوپارس

غذا-در- باکو-ژینوپارس

 

جاذبه های گردشگری کشور آذربایجان

برج های شعله (Flame Towers)

برج های شعله نام سه برج در شهر باکو است. این برج ها با ارتفاع ۱۹۰ متر، بلندترین آسمان خراش های شهر باکو هستند. ساخت این برج ها در سال ۲۰۰۷ آغاز و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید. برج های شعله از ۳ ساختمان به سمت های جنوب، شرق و غرب تشکیل شده است. این ساختمان ها شامل یک هتل، واحدهای تجاری و اداری است.

برج های-شعله-باکو-ژینوپارس

قلعه دختر باکو

قلعه دختر از آثار دوره ساسانی در شهر باکو است و نیایشگاه آناهیتا و زرتشتیان برای زیارت به آن جا می رفته اند. این آثار تاریخی که با ۲۹.۵ متر طول، ۱۶ متر عرض و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی و مرحله دوم در قرن ۱۲ ساخته شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

قلعه-دختر-باکو-ژینوپارس

کاخ شیروانشاهان (shirvanshahs‘ palace)

کاخ شروانشاهان روی بلندترین تپه در قدیمی ترین بخش باکو که موسوم به قلعه می باشد قرار گرفته است. کاخ شیروان شاه بزرگترین بنای شیروان شاهان از حکومت های محلی که در شیروان قفقاز مصادف با حکومت عباسیان تشکیل و در دوران صفویان به دست شاه تهماسب یکم ساخته شده است و امروزه از جمله میراث جهانی سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۰ ثبت شده است.

کاخ-شیروان-شاهان-باکو-آذربایجان-ژینوپارس

موزه ملی تاریخ باکو

موزه ملی تاریخ آذربایجان بزرگترین موزه جمهوری آذربایجان می باشد که در باکو واقع شده است. این موزه زمانی اقامتگاه زین العابدین تقی یف، سرمایه گذار ثروتمند آذربایجانی بود. در این موزه با آثار متنوع و متعدد از تاریخ قدیمی تا عصر حاضر با فرهنگ و گذشته آذربایجان و منطقه به خوبی آشنا شوید. این موزه شامل ۳ بخش می باشد که هر بخش آن شامل دورانی از تاریخ به حساب می آید. بازدید از موزه در روزهای دوشنبه آخر هر ماه برای همگان رایگان است.

موزه-ملی-باکو-ژینوپارس

ونیز کوچک

ونیز کوچک باکو، همراه با مراکز سرگرمی، سینما بهار و کافه میرواری(Mirvari cafe)  در دهه های ۵۰ و ۶۰ در بلوار باکو ساخته شد. مساحت ونیز کوچک بیش از ۱۰ هزار متر مربع است که ۲ جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک دارد. این شهر بی شباهت با ونیز نیست و قایق سواری در این جزیره کوچک رواج دارد.

ونیز کوچک-باکو-آذربایجان-ژینوپارس

پارک ملی قبوستان (GOBUSTAN NATIONAL PARK)

پارک ملی قبوستان با نام رسمی چشم انداز فرهنگی سنگ نگاره های قبوستان، منطقه ای تپه ای و کوهستانی در جنوب شرقی رشته کوه های قفقاز است. این مکان به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخ بشری در آذربایجان شناخته می شود و به خوبی بازتاب‌دهنده‌ی فعالیت‌های انسان‌های کهن مانند مراسمات رقص، مناظر شکار، تصاویر حیوانات و نجاری است.

پارک ملی قبوستان-باکو-آذربایجان-ژینوپارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *