سریلانکا، سرزمین چای و فیل

سریلانکا، جزیره ای که مانند بهشتی زیبا از اب سر برآورده است. سرزمین چای، دیدنی های جذابی برای مسافرانش در خود دارد.از هتل های لوکس و زیبا و تفریحات فوق العاده گرفته تا سواحل درخشان و معبدهای با عظمت! جنگل های سرسبز که یادآور فیلم های ایندیانا جونز خواهد بود. به دلیل وجود فرهنگ بودایی، معابد باشکوه و فستیوال های آیینی بسیاری در این جزیره وجود دارد که تا مدتها از خاطرتان نخواهد رفت. تفریحات آبی و هتل ها نیز کاری میکنند که حسابی به شما خوش بگذرد. در ادامه چند نمونه از دیدنی های سریلانکا را برای شما آماده کردیم.

شهرهای مهم

کلمبو

کلمبو-سریلانکا-تورسریلانکا-ژینوپارس

کلمبو، پرجمعیت ترین و پر تکاپو ترین شهر سریلانکا است. این بندر ۲۰۰۰ ساله  از دیرباز محل تجارت و از بنادر تجاری مهم این جزیره است.  

علی رغم اینکه این که کلمبو شهری چند ملیتی است که مذاهب فراوانی را در خود جای داده است، صلح و آرامش خاصی در سراسر شهر برقرار است. 

کلمبو از لحاظ جغرافیایی در کرانه غربی جزیره و نزدیک شهر سری جایاواردنپورا کونه واقع شده است.

به جز فصل باران های موسمی، آب و هوای شهر در تمام طول سال یکسان است و درجه حرارت هوا معمولا از ۳۰ درجه سانتی گراد فراتر نمی رود. باران های موسمی بین سپتامبر تا ژوئن در اوج خود است.

بنتوتا

سریلانکا-بنتوتا-تورسریلانکا-ژینوپارس

بنتوتا، شهری با رایحه دارچین! شهری که هم رودخانه و هم دریا را در خود جای داده است.

تفریحات آبی متنوع همچون غواصی، موج سواری و قایق سواری در بنتوتا در بهترین وضعیت قرار دارد.

هتل های لوکس و سراسر ستاره در کنار ساحل، فرصت یک استراحت لاکچری را برای شما آماده می کند.

دیدنی های بسیاری در بنتوتا انتظار شما را می کشد. شهر ساحلی بنتوتا با سواحل زیبا و جنگل های زیبای استوایی از معدود مکان های سریلانکا است که می توان با دوچرخه به طبیعت گردی پرداخت.

باغ بریف-دروازه ماه-سریلانکا-تور-ژینوپارس-بنتوتا

باغ بریف

از زیباترین باغ های زیبا و جمع و جور سریلانکا، باغ بریف است. این باغ در واقع محل زندگی هنرمند و معمار  معروف بویس باوا بوده است. این باغ حدودا سه هکتاری در سال ۱۹۷۰ افتتاح شد. بیش از ۱۰۶ گونه درخت در این باغ وجود دارد. سبک باغچه های این باغ به شکل باغچه های ژاپنی و باغ های دوران استعماری است. میمون های بازیگوش و پرندگان زیبا و نادر در سراسر این باغ آزادانه می چرخند. 

معبد دندان سفید

یکی از زیباترین معابد در سریلانکا، معبد دندان مقدس یا دالادا مالیگاوا، واقع در جزیره کندی است. آوای طبل مراسم صبحگاهی راهبان معبد بسیار شنیدنی است. قدمت ۲۵۰ ساله این معبد آن را در زمره مکان های تاریخی قرار داده است. بسیاری از جشن ها در این معبد برگزار می شود. گفته می شود که دندان بودا، سال ها پیش از مقبره هندی اش دزدیده شده و به مکان آورده شده است. دندان بودا برای عبادت کنندگان و بازدید کنندگان به نمایش گذاشته می شود

معبد-مقدس-دندان-بودا-کندی،-سریلانکا-تورسریلانکا-ژینوپارس-
معبد-غار-دامبولا-سریلانکا-معبدطلایی-تورسریلانکا-ژینوپارس

معبدطلایی

معبد غار دامبولا (معبد طلایی) سریلانکا  بنای تاریخی خارق العاده ای است که  در ۱۴۸ کیلومتری شرق کلمبو پایتخت سریلانکا قرار دارد و شگفتی ها زیادی را در خود جای داده است. معبد غار دامبولا که به معبد طلایی نیز شهرت دارد، بزرگ ترین و زیباترین مجموعه معبد  در سری لانکا است که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. سازه های سنگی با ارتفاع ۱۶۰ که مشرف به دشت های اطراف این منطقه است. تاریخ این غارها، صخره و این معبد شگفت انگیز  مربوط به یک قرن قبل از میلاد مسیح می باشد. در درون آن پنج غار اصلی، مجسمه ها و نقاشی هایی به چشم می خورد که مربوط به بودا و زندگی او است و این نقاشی ها از نقاشی های بومیِ باستانی الهام گرفته است که زیبایی  آنها وصف نشدنی است.

قلعه سیگریا

این قلعه که در بالای صخره سیگیریا و برای پادشاه ساخته شده بود، بعد از مرگ او متروکه شد و تا قرن چهاردهم میلادی به عنوان صومعه ای مورد استفاده قرار گرفت. بعد از آن، تا حدود ۳۰۰ سال هیچ نشانی از این قلعه در دست نبود. این صخره از ماگماهای آتشفشانی به وجود آمده است و سطح بسیار خشن و سختی دارد. باستان شناسان بر این عقیده اند که زندگی در این منطقه از قرن سوم قبل از میلاد ادامه داشته است. کاسپایا به این دلیل سیگیریا را برای ساخت قلعه انتخاب کرد چون از بالای قله ی آن می توانست نمایی ۳۶۰ درجه به بقیه ی مناطق داشته باشد تا در صورت وقوع حمله زود متوجه شود.

قلعه-سیگریا-سریلانکا-تورسریلانکا-ژینوپارس
پرورشگاه فیل-سریلانکا-ژینوپارس-تورسریلانکا

پرورشگاه فیل پیناوا

مرکز نگهداری فیل پیناوا در سیزده کیلومتری شهر کاگل و در روستای پیناوا قرار دارد. این مرکز در سال ۱۹۷۵ شروع به کار کرده و از حیث بزرگی و امکانات در آسیا شهره است. این مرکز در زمینه نگهداری از بچه فیل های یتیم یا فیل های آسیب دیده فعالیت می کند. حدود ۵۰ کارگر در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. در این مرکز می توانید با بچه فیل ها بازی کنید و به آنها با شیشه شیر بدهید!

شهر باستانی پولونارووا

شهر تاریخی پولونارووا از جمله جاذبه های حیرت انگیز سریلانکا است. این شهر جزو میراث جهانی نیز محسوب می شود و از ارزش بالایی نیز برخوردار است. تاریخ ساخت این شهر به ۱۰۷۰ بعد از میلاد باز می گردد. زیبایی و دست نخوردگی این شهر به حدی است که از این شهر برای پس زمینه فیلم معروف دوران محصول سال ۱۹۸۲ استفاده شده است.

پولونارووا-سریلانکا-تورسریلانکا-ژینوپارس
تورسریلانکا-جنگل-سینهارا-سریلانکا-ژینوپارس

جنگل سینهاراجا

از دیگر میراث جهانی سریلانکا جنگل سینهاراجا است. این جنگل از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که ۵۰درصد از گونه های جانوری و ۶۰ درصد از گونه های خاص درختان در این جنگل قرار دارد. این جنگل مانند بهشتی برای طبیعت گردان است. پوشش گیاهی متراکم و زیبا، پرندگان رنگارنگ و کمیاب ، یوز پلنگ ها، فیل ها و میمون های بازیگوش در سراسر جنگل دیده می شوند. این جنگل بارانی از زیباترین جنگل های دنیاست.

خوشمزه های سریلانکا

سریلانکا به واسطه آب و هوای استوایی و نزدیکی به دریا پر از غذاهای دریایی لذیذ به همراه نارگیل است. برخی از  این غذاهای خوشمزه، الزاما بومی سریلانکا نیستند بلکه با جمعیتی مهاجر به این کشور آورده شدند. در این بخش، قسمتی از این غذاهای خوشمزه را با هم مرور می کنیم.

lamprais-لمپریس-غذای-سریلانکا-تورسریلانکا-ژینوپارس

لامپریس

این غذای جالب ریشه ای هلندی دارد که در طی سال ها ظاهری بومی به خود گرفته است. ریشه نام این غذا از از دو کلمه هلندی Lump به معنای گوشت و Rice به معنای برنج برگرفته شده است. لامپریس از تکه های گوشت مزه دار شده با هل و ادویه  که به شکل کوفته در آمده و برنج کته شده تشکیل می شود. مرسوم است لامپریس را در برگ موز سرو می کنند که به آن ظاهری جالب می دهد.

خرچنگ قرمز-خوراک-دریایی-سُریلانکا-تور سریلانکا-ژینوپارس

خوراک خرچنگ

غذاهای دریایی بخش مهمی از رژیم غذایی مردم سریلانکا را تشکیل می دهد. در این بین خوراک خرچنگ قرمز سریلانکایی از ویژه ترین و لذیذترین نوع خوراک های خرچنگ دنیاست. این خرچنگ در حین پخت با ادویه و نارگیل مزه دار می شود و دارای بافتی نرم و لذیذ است. این خوراک دریایی خوش طعم با سبزیجات و سالاد سرو می شود.

dhal-عدسی-غذای-دریایی-سریلانکا-تورسریلانکا-ژینوپارس

عدسی

از جمله میان وعده های بسیار لذیذ که البته دست کمی از یک وعده غذای اصلی ندارد عدسی است. این غذای خوشمزه با پختن عدس قرمز در شیره نارگیل و اضافه کردن ادویه جات مخصوص و برگ درختان تهیه می شود. اگر رستورانی که عدسی را در  آن میل می کنید از ظرف گل رس برای پختن استفاده می کند، مطمئن باشید یکی از خوشمزه ترین عدسی های سریلانکا را امتحان می کنید!

ماهی-ترش-سریلانکا-تورسریلانکا-غذای-سریلانکا-ژینوپارس

ماهی ترش

این غذای دریایی از ماهی های مختلف بومی که به شکل مکعب برش داده شده و با کاری مزه دار شده تشکیل می شود. ادویه های مختلفی با روغن ترکیب می شود و تا زمانی که کاملا به خورد گوشت ماهی نرود، غذا حاضر نیست.

هتل های معروف سریلانکا

Earls Regency

earls regency-تورسریلانکا-ژینوپارس

کندی

Marino Beach

marino beach colombo-تورسریلانکا-ژینوپارس

کلمبو

Cinnamon Bey

cinnamon bey-تورسریلانکا-ژینوپارس

بنتوتا

نکاتی درباره سریلانکا

سریلانکایی ها نیز مانند انگلیسی ها و هندی ها  در جهت چپ رانندگی می کنند.

 ساعت رسمی سریلانکا با توجه به ساعات تابستانی یک ساعت از تهران جلوتر است.

واحد پول سریلانکا روپیه سریلانکایی است.

برق شهری در سریلانکا ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است.

زبان مردم سریلانکا سینهالی و تامیل است. دین ۷۶% از مردم سریلانکا بودایی است. ۸% از جمعیت سریلانکا مسلمان، ۸% هندو و ۶% مسیحی هستند. 

کد پیش شماره جزیره سریلانکا ۹۴+ می باشد.

اگر تجربه سفر به جزیره سریلانکارا دارید، خوشحال می شویم نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
نیلوفر آئینه
محتوا نویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *